متحدان آمریکا در خاورمیانه از سیاست این کشور انتقاد میکنند

در دیدار با جان کری در اروپا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در حالیکه آمریکا مشغول دست و پنجه نرم کردن با مشکلات خاورمیانه است، موج انتقادات از سیاست این کشور نه از سوی دشمنان که از سوی دو متحد اصلی این کشور بگوش میرسد.

روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز در شماره سه شنبه 23/10/2013 نوشت، جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا در سفر این هفته خود به پاریس و لندن مدام تاکید کرد که آمریکا با پادشاهی سعودی اختلافی ندارد، در حالیکه نمایندگان سعودی از سیاست آمریکا در باره مصر، ایران و سوریه ابراز ناخشنودی میکردند.

در هنگام توقف در رم هم کری سع کرد تا بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل را متقاعد کند که دولت اوباما در دور تازه مذاکرات اتمی با ایران از فشارهای خود نخواهد کاست.

به نوشته این روزنامه، توضیحات کری نتوانست نتانیاهو را قانع کند، که خواستار توقف کامل تمامی برنامه اتمی ایران است، خواسته ای که بسیار فراتر از آن چیزی است که آمریکا و دیگر قدرتهای جهانی میتوانند در گفتگو با رئیس جمهور تازه ایران انتظارش را داشته باشند.

اما انتقادهای مقامات پادشاهی سعودی از همه شدیدتر است و دیپلماتها و روزنامه نگار این کشور در محافل خصوصی به انتقاد از سیاست خاورمیانه آمریکا پرداختند و یک مقام سابق امنیتی هم بطور علنی آنرا بیان کرد.

مقامات سعودی به وضوح از دولت اوباما کلافه هستند- نه فقط بخاطر عدم تمایل آمریکا به کمک بیشتر به شورشیان سوری و نه فقط بخاطر تمایل آمریکا برای مذاکره با ایران، بلکه برای عدم تائید آمریکا از برکناری محمد مرسی توسط ارتش مصر و سرکوب حزب اخوان المسلمین در این کشور.

در انتقاد به سیاست غرب در باره سوریه، پادشاهی سعودی پیشنهاد عضویت این کشور در شورای امنیت سازمان ملل متحد را رد کرد.

رابرت دنین، کارشناس امور خاورمیانه در انجمن روابط بین الملل آمریکا گفت در خاورمیانه و در میان متحدان آمریکا یک سردرگمی در باره سیاستهای این کشور بچشم میخورد، و بسیاری معتقدند که آمریکا حاضر نیست "با جدیت" با دشواریهای این منطقه روبرو شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size