دفاع نخست وزیر ترکیه از انتخاب موشکهای چینی

آمریکا و ناتو از این انتخاب ناراضی هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

نخست وزیر ترکیه روز چهارشنبه از تصمیم بحث انگیز خود بخاطر مذاکره با چین برای خرید سیستم دفاع موشکی دوربرد دفاع کرد، اما گفت که هنوز این معامله قطعی نشده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، اعلام ماه گذشته ترکیه در باز کردن باب مذاکرات با شرکت چینی CPMIEC برای یک قرارداد 4 میلیارد دلاری، ناراحتی متحدان ترکیه در پیمان آتلانتیک شمالی- ناتو- و به ویژه ایالات متحده آمریکا را به دنبال داشته است.

اما رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه، به روزنامه نگاران گفت "در حال حاضر چین بهترین شرایط را ارائه کرده"- و از آن جمله با تولید مشترک این موشکها با ترکیه موافقت کرده است.

او گفت که مقامات ترکیه و چین در حال مذاکره هستند، و او با کمک وزیر دفاع و رییس ستاد ارتش "تصمیم نهایی" را خواهد گرفت. او برای این تصمیم زمانی را مشخص نکرد.

CPMIEC، که سازنده سیستم HQ-9 است، در مناقصه ترکیه رقبای خود از جمله پیشنهاد مشترک شرکتهای ریتون و لاکهید مارتین از آمریکا، روسوبورون اکسپرت روسیه، و کنسرسیوم مشترک ایتالیا-فرانسه یورسام را شکست داده است.

شرکت چینی قبلا به خاطر فروش تکنولوژی اسلحه و موشک به ایران و پاکستان هدف چندین مورد تحریمهای آمریکا قرار گرفته است.

ایالات متحده آمریکا "نگرانی شدید" خود از این تصمیم متحد منطقه ایش را برای خرید از CPMIEC بیان کرده و ناتو هم- که ترکیه عضو آن است- گفته است که باید در این تصمیم گیری شرکت کند، زیرا سیستمهای موشکی کشورهای عضو باید با هم سازگاری داشته باشند.

اردوغان این نگرانی ناتو را بیجا خواند و گفت "کشورهای عضو بطور مستمر سلاحهای روسی میخرند و در انبارها خود ذخیره میکنند."

او گفت: " هیچ کس حق ندارد در تصمیم مستقل ترکیه مداخله نماید."

ترکیه مناقصه خرید 12 آتشبار موشکی در سال 2009 میلادی را به مناقصه گذاشت. این کشور قبلا از انتخاب CPMIEC بخاطر بهترین قیمت دفاع کرده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید