تشویق مخالفان سوری برای شرکت در کنفرانس ژنو

کشورهای گروه "دوستان سوریه" در لندن خواهان آن شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزرای خارجه کشورهای غربی و عربی عضو گروه "دوستان سوریه" روز سه شنبه در لندن جمع شدند تا رهبران مخالف دولت سوریه را ترغیب به شرکت در کنفرانس صلح ژنو در ماه آینده کنند.

ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا، گفت که گردهمائی لندن با هدف ترغیب جناحهای مختلف مخالفان دولت سوریه برای اتخاذ "موضعی واحد" در کنفرانس ژنو در 23 ماه نوامبر انجام میشود.

شورای ملی سوریه، یکی از اعضای کلیدی ائتلاف ملی سوریه، گفت مخالف این کنفرانس است و تهدید کرد در صورت حضور بشار اسد رئیس جمهور سوریه در کنفرانس ژنو 2 از این ائتلاف خارج خواهد شد.

کشورهای حاضر در گردهمائی لندن که به "لندن 11" موسوم است، هسته اصلی گروه دوستان سوریه هستند که شامل بریتانیا، مصر، فرانسه، آلمان، ایتالیا، اردن، قطر، پادشاهی سعودی، ترکیه، امارات عربی متحده، ایالات متحده آمریکا و رهبران مخالف سوری است.

هیگ به رادیو بی بی سی گفت: "ائتلاف ملی با حضور در ژنو موافقت کرده است. اما شورای ملی که در ائتلاف ملی حضور دارد گفته که مخالف این کار است. این اختلاف در طول دو هفته آینده و با گفتگوهای رهبران مخالف حل خواهد شد."

هیگ گفت: " به این ترتیب ما پیشاپیش گردهم آمده ایم تا آنها را تشویق کنیم موضع واحدی داشته باشند، و به آنها بگوییم که غربیها و کشورهای عرب که با مواضع آنها در سوریه آشنا و همراه هستند موضع واحدی دارند، و اینکه آنها باید به گفتگوهای صلح ژنو بیایند و از خونریزی جلوگیری کنند و با سوریهای دیگر به گفتگو بنشینند."

اما در همین حال سخنان روز دوشنبه بشار اسد که گفت در انتخابات 2014 کاندید خواهد شد و عوامل لازم برای موفقیت ژنو2 فراهم نیست، به امید ها برای صلح آسیب زده است.

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا هم قبلا گفته بود که مخالفان سوری هرگز قبول نخواهند کرد که اسد در قدرت باقی بماند.
کری بعد از مذاکرات با اتحادیه عرب گفت: "او مردم کشورش را بمباران کرده و شیمیائی زده است...این مرد با چه مشروعیتی میخواهد در آینده حکومت کند."

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید