300 میلیون دلار کمکهای امنیتی آمریکا به پاکستان

در دیدار نواز شریف با جان کری اعلام شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در پی بازدید روز یکشنبه نواز شریف، نخست وزیر پاکستان از آمریکا، یک مقام وزارت امور خارجه آمریکا از کنگره این کشور خواست تا کمک امنیتی 300 میلیون دلاری آمریکا به پاکستان از سرگرفته شود.

معاون سخنگوی وزارت خارجه، ماری هارف، به خبرگزاری فرانسه گفت :"این بخشی از روند از سرگیری همکاریهای امنیتی بعد از کاسته شدن از روابط دو کشور در پی تنشهای سال 2011 و 2012 است."

نواز شریف که در سفر خود به آمریکا با جان کری، وزیر امور خارجه، دیدار کرده، بالاترین مقام پاکستانی است که طی سالهای اخیر از آمریکا بازدید نموده است.

کری گفت: "ما موضوعهای زیادی برای گفتگو داریم و روابط با پاکستان بسیار مهم است."

او گفت که پاکستان یک "دموکراسی است که بشدت تلاش میکند تا اقتصاد خود را بچرخاند، با شورشیان مقابله میکند و نقش مهمی در ثبات منطقه هم دارد."

وزارت خارجه آمریکا گفت که کری و شریف همکاری در زمینه مبارزه با تروریسم، انرژی، تجارت، سرمایه گذاری، "و منافع مشترک در یک افغانستان امن و باثبات" را مورد بحث قرار دادند.

دو طرف بر اهمیت تداوم همکاریهای ضدتروریستی و دستیابی به ثبات اقتصادی بعنوان یکی از راههای "مقابله با افراطی گری" توافق دارند.
شریف در ماه مه گذشته در پاکستان به نخست وزیری برگزیده شد و آمریکا از تلاشهای او برای کاهش تنش در جنوب آسیا تقدیر کرد. قرار است او روز چهارشنبه با باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا دیدار کند.

کمکهای امنیتی آمریکا به پاکستان در سال 2011 و پس از حمله تکاوران آمریکایی برای کشتن اسامه بن لادن رهبر القاعده و همچنین کشته شدن 24 سرباز پاکستانی در یک حمله هوایی آمریکا متوقف شد.

پاکستان به تلاشهای آشتی جویانه بین طالبان و رهبران افغانستان هم یاری میرساند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید