پذیرش بازدید سرزده از تاسیسات اتمی ایران

عراقچی روز چهارشنبه اعلام کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مذاکره کننده ارشد ایران روز چهارشنبه گفت در پیشنهاد اتمی ارائه شده به قدرتهای بزرگ در ژنو اجازه بازرسی سرزده از تاسیسات اتمی جمهوری اسلامی گنجانده شده است.

عباس عراقچی در گفتگو با خبرگزاری ایرنا گفت: " در مرحله اول هیچیک از این موضوعها وجود ندارد، اما اینها بخشی از آخرین مرحله است."

او این مطلب را در پاسخ به این پرسش بیان داشت که آیا پذیرش پروتکل الحاقی به پیمان نامه منع گسترش (ان.پی.تی) که اجازه بازرسی سرزده را میدهد در پیشنهاد ایران گنجانده شده است؟

قبلا ایرنا از قول عراقچی گفته بود که اجرای پروتکل الحاقی در پیشنهاد ایران "وجود ندارد."

پروتکل الحاقی اجازه بازرسی گسترده و سرزده از تاسیسات اتمی توسط بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی را مجاز میداند و از کشورها میخواهد تا اطلاعات مربوط به تمام فعالیتهای خود در زمینه چرخه سوخت اتمی را گزارش دهند.

در حال حاضر ایران فقط باید آژانس را سه ماه قبل از انتقال مواد رادیواکتیو به سایت اتمی مطلع سازد.

ایران، که ان.پی.تی را امضا کرده، در بین سالهای 2003 تا 2005 بطور داوطلبانه پروتکل الحاقی را به اجرا گذاشت، اما بعد از ارجاع پرونده اش به شورای امنیت سازمان ملل متحد آنرا متوقف نمود.

ماه گذشته جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، گفت که پذیرش پروتکل الحاقی میتواند به حل مناقشه اتمی ایران کمک کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، عباس عراقچی روز سه شنبه بطور خلاصه در باره پیشنهاد اتمی ایران سخن گفت.

او گفت مرحله اول این طرح شش ماه طول میکشد و هدف از آن "ایجاد اعتماد متقابل" و "پرهیز ازاقداماتی است که فضای سیاسی را تیره میکند."

او همچنین گفت که دو طرف باید "بلافاصله نگرانیهای طرف مقابل" را مورد توجه قرار داده و اختلافات را از طریق گفتگو برطرف نمایند.

عراقچی گفت که تا رسیدن به توافق نهائی لازم است تا "چندین دور مذاکرات" برگزار شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید