وزیر اسرائیلی: "مذاکره با ایران نباید مونیخ دیگری باشد"

با اشاره به مونیخ و مذاکره با هیتلر

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سخنان هشدار دهنده اسرائیل در طول مذاکرات اتمی ایران با قدرتهای جهانی ادامه دارد و یک وزیر کابینه این کشور اوضاع کنونی را با سازش اروپای قبل از جنگ با آلمان نازی مقایسه کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، یووال شتی نیتز، وزیر روابط بین الملل اسرائیل روز چهارشنبه 16/10/2013 در گفتگو با رادیو ارتش اسرائیل گفت: "ما مذاکرات ژنو را با بیم و امید نظاره میکنیم. ما علائم نگران کننده ای را میبینیم و نمیخواهیم ژنو 2013 به مونیخ 1938 تبدیل شود."

اشاره شتی نیتز به قرارداد مونیخ 1938 است که بر اساس آن بریتانیا و فرانسه در یک اقدام نافرجام برای جلوگیری از جنگ جهانی دوم، با واگذاری بخشهایی از کشور چکسلواکی به آلمان موافقت کردند.

این سخنان در زمانی گفته میشود که ایران و قدرتهای بزرگ- ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، چین، روسیه و آلمان- در پشت درهای بسته در ژنو در حال مذاکره بر سر برنامه بحث انگیز اتمی ایران هستند.

شتی نیتز گفت که اسرائیل "درها را به روی راه حل دیپلماسی نمی بندد،" اما رهبران اسرائیل تاکید دارند که برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح اتمی آنها از نیروی نظامی استفاده خواهند کرد.

او گفت: "ایران میتواند از انرژی اتمی استفاده کند، با این شرط که سوخت آنرا از کشور دیگری وارد کند."

اسرائیل از ایران میخواهد تا غنی سازی اورانیوم را متوقف کند، فرایندی که برای تهیه سوخت اتمی بکار میرود اما در عین حال میتواند قدمی هم باشد در راه ساخت بمب اتمی.

روز سه شنبه بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل هم از قدرتهای جهانی خواست تا از توافق جزئی با ایران خودداری کرده و نظام تحریمهای بین المللی را سست نکنند. او همچنین حق اسرائیل در حمله نظامی به ایران برای جلوگیری از دسترسی این کشور به سلاح اتمی را برای خود محفوظ دانست.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید