روند مذاکرات ایران و گروه 5+1 طی چند هفته آینده ادامه خواهد یافت

به گفته ظریف و دیپلمات های غربی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در صفحه خود در شبکه اجتماعی فیس بوک نوشته است که در چند هفته آینده روند مذاکرات اتمی ایران و گروه ۱+۵ در ژنو ادامه خواهد یافت.

ظریف نوشته است: ''ادامه مذاکرات چند هفته دیگر در ژنو خواهد بود و در این فاصله اعضای1+5 فرصت خواهند داشت در مورد جزئیات طرح ایران و اقداماتی که باید انجام دهند آمادگی لازم را کسب کنند. ''

ایران در این دور از مذاکرات، بسته ای پیشنهادی به منظور پایان دادن به بحران اتمی ارائه داده که مایکل مان سخنگوی کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، آن را ''مفید'' توصیف کرده است. این بسته پیشنهادی محرمانه است و جزئیات آن منتشر نشده است.

او افزوده است: ''همانطور که قبلا هم خدمتتان عرض کردم، مذاکره و رسیدن به راه حل دشوار است و مذاکره در جزئیات نیازمند زمان و دقت فراوان. نمی شود انتظار داشت که بی اعتمادی متقابل انباشته ای که میان طرفین ایجاد شده است با یک جلسه مثبت و سازنده کاملا برطرف شود. ''

غرب ایران را متهم به تلاش برای ساخت بمب اتم می کند. تهران با رد این اتهام برنامه اتمی خود را ''مسالمت آمیز'' توصیف می کند.

ایران اکنون در پی آن است تحریم های اعمال شده علیه خود را رفع کند. این تحریم ها برای مقابله با برنامه اتمی این کشور و از سوی سازمان ملل متحد و غرب وضع شده است.

مایکل مان در روز نخست مذاکرات در جمع خبرنگاران گفت که ایران باید برای اثبات مسالمت آمیز بودن برنامه اتمی خود، گام های ملموس بردارد.

از سویی خبرگزاری ''رویترز'' به نقل از منابع غربی گزارش داده است که نمایندگان گروه 1+5 به احتمال زیاد طی چند هفته آینده در ژنو با نمایندگان ایران دیدار و گفت و گو خواهند کرد.

این گزارش میافزاید که دیدار آینده به منظور تلاش برای وضع چارچوب توافقی صورت میگیرد و در پی پایان دادن به مقابله با ایران به دلیل برنامه اتمی اش است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید