پیشنهاد ایران برای حل پرونده اتمی ممکن است قابل قبول نباشد

نظر تحلیلگران بعد از پایان روز اول مذاکرات ژنو

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

پیشنهاد محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، برای حل مناقشه اتمی در ظرف یکسال آینده، احتمالا از نظر غرب و اسرائیل، که به برنامه اتمی ایران بدگمانند، زمان زیادی است.

به نوشته روزنامه آمریکایی یو.اس.تودی، پیشنهاد ظریف اکنون در اختیار قدرتهای بزرگ جهانی- ایالات متحده آمریکا، بریتانیا، فرانسه، چین، روسیه و آلمان قرار دارد.

به گفته دیوید آلبرایت، رئیس موسسه علوم و امنیت بین المللی، " در جهان واقعی ما یکسال فرصت نداریم. اگر ظریف میخواهد یکسال صبر کند، باید منتظر تحریمهای شدیدتر و حمله احتمالی اسرائیل باشد."

بنا به نظر کارشناسان آمریکائی ایران یکسال پیش مذاکرات اتمی را در حالی پایان داد که تاسیسات غنی سازی صنعتی خود را همزمان میساخت، تاسیساتی که بسیار فراتر از نیازهای پزشکی و انرژی این کشور است.

آژانس بین المللی انرژی اتمی وابسته به سازمان ملل متحد اخیرا گزارشی را منتشر کرده مبنی بر اینکه ایران چاشنی های بمب اتمی را مورد آزمایش قرار داده است. اگر چه ایران مکلف است که بر اساس پیمان نامه منع گسترش سلاحهای اتمی، که خود آنرا امضا کرده، درهای تاسیساتش را به روی بازرسان بگشاید، ولی حکومت ایران تاکنون از دادن مجوز به بازرسان سازمان ملل برای بازرسی از تاسیسات مخفی خود سرباز زده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید