مسلمانان جهان عید قربان را جشن می گیرند

آمادگی حجاج برای سنگساری شیطان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

امروز دهم ماه ذیحجه، اولین روز عید الاضحی یا همان عید قربان توسط مسلمانان سراسر جهان جشن گرفته می شود. حجاج که شب گذشته را در مزدلفه گذرانده بودند پس از ادای نماز صبح، با جمع کردن 7 دانه سنگ کوچک به سوی رمی جمرات، یا به زبان عامیانه محل سنگساری شیطان حر کت کردند. این همان محلی است که به اعتقاد مسلمانان وقتی که خداوند از حضرات ابراهیم خواست فرزند خود اسماعیل را قربانی کند، شیطان او را وسوسه کرد که فرمان خداوند را به جای نیاورد. اما وی در سه نقطه به سوی شیطان سنگ پرتاب کرد و فرزند خود را آماده قربان کردن نمود، که خداوند جبرئیل را فرستاد که دست نگهدار شما از امتحان موفق بیرون آمدید و به جای آن گوسفندی قربانی کنید که وی از فرمان خدا تبعیت کرد. مسلمانان با تبعیت از همین سنت در روز عید الاضحی گوسفند و گاو و شتر قربانی می کنند.

اما مسلمانان زن ، مرد و کودک پیش از ذبح قربانی، به عید گاه ها رفته و نماز عید را به جای آورده، پس از آن اقدام به ذبح قربانی خود می کنند.

حجاج پس از پرتاب سنگ ها به "رمی جمرات" یا همان محلی که بطور عامیانه به نام محل شیطان معروف است، به سوی خانه کعبه رفته و طواف می کنند.

پس از آن حجاج سر خود را تراشیده ، غسل می کنند و از احرام، همان پوشش سفید بیرون می آیند و لباس عادی خود را می پوشند. به این ترتیب حج به طور رسمی در روز عید الاضحی پایان می یابد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید