سازمان ملل متحد سنگتراش یک مرد برهنه را میپوشاند

پیشاپیش مذاکرات اتمی در شهر ژنو سویس

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سنگتراش یک مرد برهنه بر سردر دفتر سازمان ملل متحد در شهر ژنو سویس پوشانده شده تا باعث شرمساری دیپلماتهای ایرانی حاضر در گفتگوی اتمی نشود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، مقامات سازمان ملل حاضر نشدند در باره پوشاندن این نقش دیوار که برگرفته از نقاشی معروف میکل آنژ به نام "خلقت آدم" است توضیحی بدهند. این سنگتراش بوسیله یک صفحه سفید بلند پوشانده شده است.

اما روزنامه سویسی تریبیون دو ژنو ادعا کرد که این اقدام برای پرهیز از بی احترامی به هیات ایرانی انجام شده که در روزهای سه شنبه و چهارشنبه در این محل به گفتگو مینشینند.

این سنگتراش ساخته مجسمه ساز اریگ گیل است که در سال 1938 از سوی بریتانیا به آنزمان جامعه ملل اهدا شده و اکنون بر سردر مجلس شورای شهر ژنو است که گفتگو در آن صورت میگیرد.

مقامات سویسی حاضر نشدند ادعای روزنامه سویسی را تائید کنند و فقط گفتند که هدف از این اقدام خنثی سازی فضای متن محل ورود به ساختمان است.

این اقدام سازمان ملل مورد اعتراض سازمانهای حقوق بشر جهان قرار گرفته و سازمان غیر دولتی "یو ان واچ" از بان کی مون رئیس سازمان ملل متحد خواست تا این پرده را بردارد و "از کرنش خطرناک در مقابل رژیم اصولگرای ایران" خودداری کند.

سازمان غیردولتی یو ان واچ در بیانیه خود آورده است "امروز سازمان ملل میراث فرهنگی خود را که بر سردر کاخ ملل ژنو قرار دارد برای خوشایند رژیمی میپوشاند که زنان را به زیردست میبرد، همجنس بازان را اعدام میکند و بهائیان را تحت تعقیب قرار میدهد. فردا سازمان ملل چه چیز را میخواهد بپوشاند؟"

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید