وزیر خارجه آمریکا: دریچه دیپلماسی به روی ایران باز است

پس از دیدار با کاترین اشتون در لندن

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)


جان کری وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا روز یکشنبه 13-10-2013 پس از دیدار با کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا درباره مذاکرات هسته ای ایران، اعلام کرد:" دریچه دیپلماسی روی ایران باز است. به گفته وزیر خارجه آمریکا "اما به همان نسبت چشمان ما نیز باز است".

کری که در لندن بسر می برد به "کمیته روابط عمومی اسرائیل و آمریکا" که مقرش در واشینگتن است، تلفنی گفت:" آمریکا خواهان حل بحران هسته ای ایران از راه های مسالمت آمیز است. سخنان بیان شده، باید به عمل تبدیل شوند".

کری به لابی قدرتمند اسرائیلی اطمینان داد که آمریکا از اسرائیل در هر حال حمایت می کند، اما تاکید کرد مذاکره محتاطانه با ایران نیز باید آزمایش شود.

وی افزود:" در هر نوع تعاملی با ایران، ما نیازهای امنیتی اسرائیل را مد نظر قرار داریم. ما در این پروسه به شفافیت، مطمئن بودن از محتوای تعهدات و مسئولیت پذیری به تعهدات به شدت توجه خواهیم کرد."

وزیر خارجه آمریکا در عین حال تاکید کرد که توافق نکردن با ايران، بهتر از يک مصالحه ضعيف و ناکافی با اين کشور است.

ایران می گوید که برنامه هسته ای این کشور اهداف صلح آمیز دارد ولی اسرائیل و قدرت های غربی نسبت به اظهارات مقامات ایرانی تردید دارند و تهران را متهم می کنند که در به دنبال اهداف نظامی است.

کری، برای دیدار با کاترین اشتون رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا پیش از دیدار برنامه ریزی شده ژنو در مورد برنامه هسته ای ایران، به لندن آمده است.

وزیر خارجه آمریکا دو روز پیش از برگزاری دور تازه مذاکرات ایران و گروه 1+5 ، روز گذشته در لندن با کاترين اشتون، مسئول سياست خارجی اتحاديه اروپا، در خصوص برنامه هسته ای ايران گفت و گو کرده است.

قرار است فردا سه شنبه کشورهای 1+5 با ایران در ژنو برای حل بحران برنامه هسته ای به مدت دو روز مذارکه کنند. حسن روحانی رئیس جمهور ایران اعلام کرده است که این کشور با صمیمیت تمام وارد مذاکره شده و "شبهات جهانی" را بر طرف خواهد کرد.

در مذاکرات روز سه شنبه محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران ریاست هیئت ایرانی را بر عهده خواهد داشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید