قبل از برداشتن تحریمها، تعهد ایران به خلع سلاح باید آزموده شود

سرمقاله روزنامه واشنگتن پست آمریکا قبل از کنفرانس ژنو

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

دولت اوباما از رهبری جدید ایران انتظار دارد تا جدیت خود در رسیدن به توافق اتمی را به نمایش بگذارد و به بسته پشنهادی آمریکا و همراهانش که در ابتدای سال جاری ارائه شد پاسخ دهد. در این بسته پیشنهادی از ایران خواسته شده تا غنی سازی با درصد بالا را متوقف کند، بازرسی های بیشتری را بپذیرد و در عوض چندین تحریم ثانویه و آن جمله منع فروش طلا برداشته شود.

روزنامه واشنگتن پست، در سرمقاله روز دوشنبه 14 اکتبر مینویسد اگر این اتفاق بیافتد، یک نشانه بارز از تغییر موضع رهبر جمهوری اسلامی ایران آیت الله خامنه ای خواهد بود که در گذشته بارها پیشنهادهای جامع دیگر بر سر مناقشه برنامه اتمی را رد کرده بود. اما به نوشته این روزنامه دولت اوباما نباید این پاسخ "مثبت" ایران را بدون آزمون بپذیرد. دلیلش هم این است که در طول سال جاری ایران به توسعه زیرساختهای اتمی خود پرداخته و شکافهای بزرگی را در این بسته پیشنهادی بوجود آورده است.

از یکسال پیش تا کنون دو اتفاق جدید در ایران باعث شده تا وضعیت اتمی تغییر کند. اول نصب سانتریفیوژهای نسل جدید در نطنز است که میتواند با سرعت بیشتری غنی سازی را انجام دهد. و دوم راکتور آب سنگین اراک که قرار است سال آینده به بهره برداری برسد و محصول آن پلوتینیوم برای ساخت بمب بکار میرود.

هر توافقی با ایران باید این دو واقعیت جدید را در نظر بگیرد. تا زمانی که ایران قدمهای جدی برای کاستن از توان زمانی خود در ساخت کلاهک اتمی برندارد، نباید تحریمهای اقتصادی ایران برداشته شود. این بدان معنی است که سانتریفیوژهای جدید و راکتور اراک هم اکنون باید بخشی از توافق باشند.

حتی یک چنین توافق موقت هم اعتراض های اسرائیل را بهمراه داشته، که خواهان توقف کامل غنی سازی قبل از برداشتن هرگونه تحریمی است. مقامات اسرائیل میگویند هرگونه کاستن از تحریمها باعث میشود تا نظام تحریمها بهم بریزد و کشورهای روسیه، چین، ترکیه و هند که با اکراه به این نظام پیوسته اند بسرعت روابط تجاری خود با ایران عادی کنند. در این صورت ایران به اقتصاد خود سامان میدهد و ظرفیت اتمی خودش را حفظ خواهد کرد.

مشکلات یک قرارداد موقت را میتوان کاهش داد اگر آنرا در چارچوب بزرگتر قرار بدهیم و از ایران بخواهیم اعلام کند در صورت برداشتن کامل تحریمها حاضر است چه مقدار از برنامه اتمی خود را کنار بگذارد. و این آزمون نهائی حکومت جدید ایران خواهد بود که: آیا حاضر است به تلاشهای خود برای رسیدن به سلاح های اتمی برای همیشه پایان دهد و یا اینکه این کار را موقتا کنار میگذارد؟

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید