سه آمریکائی برنده جایزه نوبل در اقتصاد شدند

اعلام برندگان سال 2013 جوایز نوبل

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سه آمریکائی یوجین فاما، لارس پیتر هانسن و رابرت شیللر روز دوشنبه 14 اوت جایزه نوبل اقتصاد را بخاطر توسعه روشهای بررسی فرایند بازار سهام، اوراق بهادار و مسکن بردند.

آکادمی علوم پادشاهی سوئد گفت این سه دانشمند بطور جداگانه پایه های شناخت کنونی از قیمت دارائی ها را بنا کردند و نحوه سرمایه گذاری مردم را تغییر دادند.

در حالیکه امکان پیش بینی قیمت سهام و اوراق بهادار در کوتاه مدت دشوار است، اما میتوان حرکتها در یک دوره سه ساله یا بیشتر را پیش بینی کرد.

آکادمی میگوید: "این یافته ها، که میتواند تعجب آور و متناقض باشد، توسط کاندیدهای امسال مورد تحقیق و تحلیل قرار گرفته اند."
فاما 74 ساله و هانسن 60 ساله از دانشگاه شیکاگو، و شیللر 67 ساله پروفسور دانشگاه ییل هستند.

شیللر که بخاطر هشدارش در باره حباب سهام تکنولوژی و مسکن مشهور است، گفت که روز دوشنبه خبر برنده شدن خود را با ناباوری از آکادمی دریافت کرد.

او به اسوشیتدپرس گفت: " مردم میگفتند که من ممکن است برنده شود، اما من قبول نداشتم. شاید حدود 100 نفر این را میگفتند."

شیللر معتقد است امور مالی بمثابه ساختمان جامعه است، که اگر به درستی تنظیم شود "هسته تمدن ما را میسازد".

شیللر میگوید: "ممکن است برای بعضی این خودخواهانه و یا آزمندانه بنظر برسد. در واقع میتواند چنین نباشد. بحران مالی که ما تجربه کردیم دردآور بود، اما از آن درسهایی آموخته ایم."

او میگوید برای مثال کمکهای مالی که حاصل سرمایه گذاری مالی است به دانشجویان کشورهای دیگر امکان میدهد تا برای تحصیل به آمریکا بیایند. او گفت که سازمان حمایت مالی از مصرف کنندگان که محصول دوران رکود است استانداردهای بالاتری را برای امور مالی وضع کرده است.

در سالهای اخیر جایزه اقتصاد نوبل به دانشمندان آمریکائی اختصاص داشته بطوریکه آخرین بار که یک غیر آمریکائی برنده نوبل اقتصاد شد به سال 1999 برمیگردد.

اکنون کمیته نوبل شش برنده امسال را معرفی کرده که جایزه 1.2 میلیون دلاری خود را گرفته اند.

جایزه اقتصاد جزو جایزه های نوبل آنگونه که پزشکی، فیزیک، ادبیات، و جایزه صلح که توسط آلفرد نوبل صنعتگر سوئدی در سال 1895 ایجاد شد نیست. جایزه اقتصاد را بانک مرکزی سوئد در سال 1968 و در یادبود نوبل به این مجموعه اضافه کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید