سازمان ملل رئیس بازرسان شیمیایی سوریه را معرفی کرد

برای برآورد و نابودی زرادخانه سلاح های شیمیایی سوریه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد، خانم "سیگرید کوگ" را به عنوان رئیس بازرسان سلاح های شیمیایی پیشنهاد کرد. این بازرسان برای نابودی زرادخانه سلاح های شیمیایی رژیم سوریه در این کشور بسر میبرند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه شورای امنیت سازمان ملل متحد قرار است روز چهارشنبه به این پیشنهاد رای بدهد. این شورا قبلا انجام عملیات مشترک برای نابودی زرادخانه سلاح های شیمایی رژیم اسد را تصویب کرده است.

این نامزدی توسط بان کی مون طی نامه ای به رئیس دوره ای این شورا، آقشین مهدیف نماینده دائم جمهوری آذربایجان تقدیم شد.

سازمان منع سلاح های شیمیایی وابسته به سازمان ملل که برنده جایزه صلح نوبل امسال نیز شد، از اوایل ماه جاری اکتبر 60 کارشناس و پرسنل کمکی به منظور برآورد و نابودی زرادخانه سلاح های شیمیایی رژیم اسد در سوریه دارد.

خانم "کوگ" معاون دبیرکل سازمان ملل در برنامه توسعه این سازمان و از سال 2007 به عنوان مدیرکل یونیسف ( برنامه کودکان سازمان ملل) برای منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا بوده است.

براساس گزارش خبرگزارس آسوشیتد پرس، خانم کوگ مدیریت بیش از 100 پرسن را برعهده خواهد داشت که در دو پایگاه در دمشق و قبرس مستقر میشوند.

وی باید بر اساس قطنامه شورای امنیت، نابودی زرادخانه شیمیایی سوریه را تا سی ام ژوئن سال آینده نظارت و به اتمام برساند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه ،خانم "کوگ" 52 ساله است و به زبان های هلندی، انگلیسی، فرانسه، آلمانی و عربی مسلط است. وی در سال 1994 به سازمان ملل متحد پیوسته است. او قبلا در وزارت امورخارجه هلند کار کرده است.

پیش از این وی به عنوان مشاور عالی سازمان ملل برای مهاجرت بین المللی در سودان و سازمان پناهندگان فلسطینی این سازمان انجام وظیفه کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید