حجاج در مهمترین روز حج وارد صحرای عرفات شدند

برای تکمیل مناسک حج

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

مسلمانان اقصی نقاط جهان امروز، روز عرفه را که از مهمترین روزهای حج محسوب می شود جشن می گیرند. کسانی که برای ادای فریضه حج به سرزمین مقدس رفته اند از امروز وارد صحرای عرفات میشوند تا به عبادت خداوند بزرگ بپردازند.

به گفته مقامات حج پادشاهی سعودی امسال حدود 1.5 میلیون مسلمان برای ادای فریضه حج به مکه مکرمه آمده اند.

روز عرفه نهمین روز ماه ذیحجه، دوازدهمین ماه از تقویم هجری قمری، است و یکی از مراسم مهم مناسک حج است.

حج به طور رسمی روز یکشنبه هشتم ذیحجه زمانی که حجاج از مکه به سوی منا آمدند، آغاز شد. امروز دوشنبه پس از ادای نماز صبح و طلوع آفتاب همه حجاج از منا به سوی صحرای عرفات حرکت کردند. آنها تمام روز تا پس از غروب آفتاب را در صحرای عرفات با دعا و عبادات خواهند گذراند، پس از ان به سوی مزدلفه امده و شب را در آنجا اتراق خواهند کرد.

مسلمانان بر این باور هستند که روز عرفه روزی است که تمام گناهان در این روز توسط الله تبارک و تعالی بخشیده می شوند. بلال فیلیپس موسس دانشگاه اسلامی آن لاین به العربیه گفت:" حضرت پیغمبر (ص) فرموده است روز عرفه هم گناهان سال گذشته و هم سال آینده را پاک می کند".

وی افزود:" عرفه اساس و جوهر حج است".

" اگر یک حاجی روز عرفه را از دست بدهد دیگر هیچ چیزی آنرا جبران نمی کند و حج کامل نمیشود. بنابراین برای کسانی که برای ادای فریضه حج رفته اند، عرفات یکی از مهمترین ارکان حج است".

فیلیپس می افزاید:" برای کسانی که به حج نرفته اند، گرفتن روزه در این روز ثواب و اجر زیادی دارد".

براساس حدیث صحیح بخاری، پیغمبر معظم فرمود:" هیچ روزی نیست که الله انسان را از آتش جهنم محفوظ بدارد جز روز عرفه" .

پروفسور رضوان السید استاد اسلام شناسی دانشگاه بیروت می گوید، گر چه پیش از روز عرفه حجاج به مکه آمده و به طواف کعبه می روند، اما در حقیقت همه حجاج در یک زمان فقط در عرفات جمع می شوند تا به دعا و عبادات مشترک بپردازند.

السید افزود:"در همین روز در سال 632 میلادی بود که پیغمبر عظیم الشان معروفترین نطق خود را در حضور 114 هزار حاجی بیان داشت که به حجه الوداع مشهور است".

این همان روز بود که رسول اکرم وحی خدا را خواند که روز عرفه از مهمترین روزهای اسلامی است.

حج برای هر مسلمان در هر کجای دنیا که توان اقتصادی و جسمی دارد واجب و ادای آن حداقل یک بار در طول عمر فرض است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید