جایزه نوبل فیزیک به "ذره موسوم به خدایی" تعلق گرفت

به دو دانشمند بریتانیایی و بلژیکی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

آکادمی علوم پادشاهی سوئد اعلام کرد جایزه فیزیک نوبل امسال به "پیر هیگز" بریانیایی و "فرانسوا انگلرت" بلژیکی اهدا می شود. این دو نفر موفق شدند کوچکترین ذره سازنده کیهان، که در انگلیسی به آن "ذره خدا" میگویند را تعریف کنند.

پروفسور هیگز 84 ساله، استاد بازنشسته دانشگاه ادینبورگ در اسکاتلند، و پروفسور فرانسوا انگلرت، 80 ساله استاد بازنشسته دانشگاه "لیبره" بروکسل پایتخت بلژیک است.

فیزیکدانان موسسه تحقیقات (CERN) سال گذشته اعلام کردند، احتمالا ماده ای که پیدایش کیهان و انسان را تعریف می کند را یافته اند. این همان ماده ای است که مدت هاست جایش در علم فیزیک خالی بوده است. اما برای اثبات آن آزمایشات زیادی میبایست صورت بگیرد. وجود این ماده در علم فیزیک، تئوری مدل استاندارد ارتباط قسمت های مختلف علم فیزیک را ثابت می کند.

دانشمندان که اسم دیگر این ذره را به احترام پروفسور هیگز "ذره هیگز" نامیده اند، معمای اینکه چرا کیهان وزن و جرم دارد را توضیح می دهند. این ماده را " ذره خدا" نیز نامیده اند، به علت اینکه این "ذره" در مرکزیت علم فیزیک قرار دارد و در عین حال خیلی هم اسرار آمیز است. اثبات این ذره بوجود آمدن کیهان و در نهایت انسان را توضیح می دهد. این دو پروفسور برای اولین بار این ذره را تعریف کردند.

تئوری وجود این ذره بیش از نیم قرن سابقه دارد و پس از آنکه دانشمندان علم فیزیک دریافتند چیزی در این علم گم است، این تئوری مطرح شد. بالاخره در سال گذشته موسسه تحقیقات (CERN) اروپا وجود این ذره را اثبات کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید