ژنرال ویتنامی که ژاپن، فرانسه و آمریکا را شکست داد تسلیم مرگ شد

در یک بیمارستان نظامی در سن 102 سالگی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ژنرال "وو نگویان جیاپ" که رهبری جنگ های چریکی ویتنام را علیه فرانسه و آمریکا رهبری کرده و به پیروزی رسانده بود، روز جمعه 4-10-2013 در سن 102 سالگی در یک بیمارستان نظامی در شهر "هانوی" درگذشت.

وی به عنوان یک استراتژیست نظامی افسانه ای در جنگ های ضد استعماری ویتنام علیه کشورهای ژاپن، فرانسه و آمریکا ظهور کرد. ابتکارات نظامی وی در دکترین جنگ نا منظم چریکی تا امروز مورد مطالعه اکثر ارتش های مطرح جهان است.

وی را در ردیف یکی از بزرگترین ژنرال های قرن بیستم مثل ژنرال رومل آلمانی، مک آرتور آمریکایی و ژنرال مونت گامری بریتانیایی به شمار می آورند.

ژنرال جیاپ، فرزند یک کشاورز نسبتا ثروتمند بود که در 25 ماه اوت سال 1911 متولد شد. در دهه 20 وی به سیاست علاقه مند شد و به شغل روزنامه نگاری مشغول گردید. پس از آن به عضویت حزب کمیونیست ویتنام در آمد. در سال 1930 در پی شرکت در تظاهرات علیه فرانسه زندانی شد. در سال 1940 از دست پلیس فرانسه فرار کرده و به جنوب غرب چین پناه برد. در آنجا با "هوشی مین" رهبر حزب کمونیست ویتنام ملاقات کرد. سپس به ویتنام برگشته و به سرباز گیری برای جنگ های چریکی علیه استعمار فرانسه پرداخت. ژاپنی ها در سال 1940 ویتنام را اشغال و فرانسوی ها را بیرون راندند. اما وی به اتفاق هوشی مین علیه ژاپنی ها نیز وارد جنگ چریکی شدند.


پس از شکست ژاپن در جنگ جهانی دوم، فرانسوی ها به ویتنام بازگشتند. وی بیکار ننشست، جنگ چریکی را علیه فرانسوی ها سازماندهی دوباره کرد. تا اینکه در نبرد" دیین بیین پو" پس از 57 روز محاصره نیروهای فرانسوی در سال 1954، این ارتش را کلا با شکستی فضاحت بار از ویتنام بیرون راند. بعد از اخراج فرانسوی ها از ویتنام، آمریکایی ها جای آنها را گرفتند. این حادثه باعث تقسیم ویتنام به دو کشور شمال و جنوب شد. ویتنام شمالی تحت رهبری حزب کمونیست و هوشی مین و ویتنام جنوبی تحت رهبری یک دولت دست نشانده آمریکا قرار گرفت.ژنرال، جیاپ که در هیچ مدرسه نظامی ای دوره ندیده بود، تاکتیک های نظامی اش تا امروز مورد مطالعه مدارس نظامی دنیا قرار دارد. وی پس از شکست نیروهای فرانسه در سال 1954، فرماندهی نیروهای ویتنام شمالی را به مدت 21 سال تا شکست نیروهای آمریکایی در سال 1975 به عهده داشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید