اوباما بخش های بزرگی از دولت فدرال آمریکا را تعطیل کرد

به علت تصویب نشدن بودجه کشور در مجلس نمایندگان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا به علت عدم تصویب بودجه در مجلس نمایندگان این کشور، دستور تعطیلی بخش اعظمی از خدمات دولت فدرال را صادر کرد و کارکنان این بخش ها را به مرخصی اجباری بدون حقوق فرستاد.

مهلت تصویب بودجه ساعت 8 صبح امروز سه شنبه به وقت دبی بود؛ که صورت نگرفت. پس از آن دولت فدرال دستور تعطیلی بخش اعظم خدمات غیر حیاتی را در این کشور صادر کرد.

آخرین باری که رویدادی در ایلات متحده به وقوع پیوست 17 سال پیش در دوران ریاست جمهوری بیل کلینتون بود.

در اثر این بحران 800 هزار تن از کارکنان دولت فدرال آمریکا مجبور شدند از کار دست بکشند. اما خدمات ضروری و حیاتی مانند کنترل ترافیک هوایی و عملیات نظامی همچنان مانند سابق انجام می گیرند. حقوق و مزایای اجتماعی نیز پرداخت خواهد شد، اما پارک های ملی و اکثر ادارات فدرال تا تصویب بودجه بسته خواهند ماند.

باراک اوباما ساعت 8 بامداد سه شنبه 1-10-2013 به وقت دبی در یک پیام تلویزیونی به مردم آمریکا اعلام داشت:" شما، کسانی که یونیفورم به تن دارید، به کار خود همچون گذشته ادامه می دهید. کنگره هنوز برای تصویب بودجه به توافق نرسیده است، اما من به شما اطمینان می دهم که حقوق شما سر وقت پرداخت خواهد شد. ما اثرات این تاخیر را بر خانواده های شما نیز مورد بررسی قرار خواهیم داد".

وی افزود:" به همه شما کارکنان وزارت دفاع می گویم: من می دانم که روزهای آینده روزهای سختی خواهد بود، و شاید مجبور به اخراج موقت شماری از شما بشویم . من می دانم این اخراجی ها افزون بر شمار اخراجی هایی خواهند بود که در تابستان شاهد آنها بودید".

براساس گزارش تلویزیون سی ان ان کارکنان دولتی باید خود را آماده کنند که ظرف 4 ساعت از محل کار خود خارج شوند. این بدان معنی است که محل کار خود را باید طوری ترک کنند که در غیاب آنها مشکلی پیش نیاید.

طرح بیمه درمانی که اوباما حیثیت خود را در گرو آن گذاشته، هسته کل این بحران است. بر اساس این طرح، شهروندان آمریکایی که فاقد بیمه خصوصی هستند، توسط دولت این کشور بیمه درمانی می شوند. آمریکا جامعه ای است که توسط سرمایه ها و سرمایه داران بزرگ می چرخد که لابی های قوی در کنگره این کشور دارند و برای حفظ منافع خود سعی در جلوگیری از اجرای این طرح دارند. پیشتر بیل کلینتون در زمان ریاست جمهوری اش تلاش کرد چنین برنامه ای را برای مردم آمریکا در چارچوب یک قانون به اجرا بگذارد اما کنگره آن را رد کرد.

حال که اوباما موفق شده این طرح را به تصویب کنگره برساند، در بودجه سال آینده، پستی نیز برای بیمه های درمانی در نظر گرفته است.

مجلس نمایندگان که اکثریت آن را جمهوریخواهان وابسته به حزب رقیب اوباما تشکیل می دهند، خواستار تعویق یک ساله اجرای این طرح هستند و بودجه را با حذف این پست تصویب و به مجلس سنا فرستادند. سنا که اکثریت آنرا دموکرات ها تشکیل داده اند، بودجه را وتو و دوباره برای بررسی مجدد به مجلس نمایندگان عودت دادند. بدین ترتیب، دولت فدرال آمریکا فعلا بدون سوخت راه حرکت می کند تا بودجه ای برای آن تصویب گردد.

در تحولی دیگر اوباما تاکید کرده است که طرح بیمه درمانی وی طبق برنامه ریزی قبلی بدون توجه به مانع تراشی جمهوریخواهان اجرا و به جلو خواهد رفت.

تعطیلی ادارات دولت فدرال آمریکا بر صنعت توریسم خارجی در این کشور نیز تاثیر خواهد گذاشت.

اوباما نیز در پیام خود در همین باره گفته است:" توریست های خارجی که در حال بازدید از کشور ما هستند، با درهای بسته پارک ها ، ساختمان ها ، بناهای تاریخی و اماکن دیدنی مانند مجسمه آزادی و یادبود لینکن، روبرو خواهند شد. این بحران، مردم آمریکا را در کل و جوامع وابسته به ارائه خدمات به این اماکن را به طور خاص تحت تاثیر قرار می دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید