گمانه زنی درباره "خون عربی" در رگ های نوزاد خانواده پادشاهی انگلیس

فرزند ویلیام را به زن مسلمانی متربط می کند که 900 سال پیش شاهزاده ای اسپانیایی را به دنیا آورد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

همزمان با تولد فرزند شاهزاده ویلیام در شامگاه دوشنبه ، گمانه زنی هایی از بطن تاریخ دوران درخشان تمدن عربی در اندلس و یا اسپانیایی امروزی سر بر آورده است که مدعی جریان داشتن خون عربی اسلامی در رگ های خاندان پادشاهی انگلستان است .

بر اساس نظریه ای که در این زمینه مطرح شده خون شهبانوی عرب تباری که 900 سال پیش در حال زایمان تنها فرزند پسر خود از پادشاه اسپانیا چشم از جهان فروبست در رگ های اعضای خاندان پادشاهی انگلیس جریان دارد.

"العربیه.نت" چنین ادعایی را که برخی خبرگزاری ها دو هفته پیش به نقل از "جان لوی بوکارنو" مؤسس مجله معروف " Généalogie Magazine " منتشر کردند ارزیابی نمود .

بوکارنو شهروند فرانسوی متولد سال 1953 که متخصص نسب شناسی می باشد معتقد است که ژن های شاهزاده ویلیام به ده ها شخصیت مشهور بازمی گردد که در میان آنها شاهزادهِ رومانیِ سوژهِ داستان های داراکولا و شاهدختی عرب تبار را می توان نام برد.

بوکارنو توضیح مفصلی درباره این شاهدخت عرب تبار نمی دهد و تنها می گوید که "در رگ های فرزند کایت و ویلیام، خون "ماری دو مدیسی"، ملکه فرانسه جریان دارد". وی ادامه می دهد که این ملکه از سلاله مشترک آلفونس ششم پادشاه قشتاله یا كاستيل ( 1109 - 1065 م ) و همسر چهارم وی "زایده" می باشد. به گفته وی زایده شاهدخت عرب تبار مسلمانی از سلاله پادشاهان اشبیلیه است که اصول آنان به خاندان پیامبر اسلام، محمد ابن عبدالله باز می گردد.

با بررسی های "العربیه.نت" مشخص شد که اصول "زایده" به خاندان پادشاهان مسلمان عرب اشبیلیه که در دوره ملوک الطوایفی عربی بر اسپانیا یا اندلس قدرت داشتند باز می گردد. در همان زمان آلفونس ششم پادشاه "قشتاله" یا به اسپانیایی Castilla بود .

زایده همسر پادشاه عرب حاکم بر اشبیلیه به نام "الفتح بن المعتمد بن عباد" ملقب به "المامون" بود که به اتفاق نظر مورخین، پدرش عبدالسلام الترمانینی از متولدین سال 1019 میلادی در شهر حلب سوریه بود و بیش از 900 سال پیش بر اشبیلیه و قرطبه در اسپانیا پادشاهی می کرد.

در سال 1091 میلادی اشبیلیه در معرض هجوم نیروهای دولت "مرابطون" که در مراکش حاکم بود قرار می گیرد و الفتح بن المعتمد بن عباد شوهر "زایده" کشته می شود و به دنبال آن زایده با فرزندان و خدم خود به قشتاله گریخته به آلفونس ششم پادشاه لیون پناه می برد . به روایت کتاب "حوادث تاریخ اسلامی" نوشته الترمانینی، آلفونس ششم دلباخته او می شود و پس از گرویدن زایده و فرزندانش به مسیحیت او را به همسری می گیرد .

زایده در سن 32 سالگی پس از باردار شدن از آلفونس ششم در حال زایمان می میرد اما تنها فرزند پسر پادشاه قشتاله به نام "سانشو" را در سال 1093 به دنیا می آورد که بر اساس این روایت وی نیز در سن پانزده سالگی در نبرد "اقلیش" در سال 1108 با مرابطون کشته می شود .

تاریخ نگران عرب و اسپانیایی می گویند که "زایده" نام خود را به "ایزابلا" تغییر داد . "ابن عذاری مراکشی" در کتاب معروف خود به نام "البیان المغرب" که به حوادث اندلس می پردازد این مساله را تاکیده نموده است .

گفته شده که در پی درگذشت زایده یا ایزابلای مسیحی مردم اسپانیا از وی تقدیر کرده و به عنوان قدیسه با وی برخورد کرده و جسدش را در دیر "ساهاگون" به خاک سپردند.

دو سال بعد از آن الفونس ششم نیز در سن 69 سالگی درگذشت و دو دختر از همسر سابق خود به نام های "ساشا" و "الویرا" بر جای نهاد که برادران ناتنی از نامادری آنها "زایده"، یعنی فرزندان الفتح بن المعتمد بن عباد ، پادشاه عرب اشبیله در کنار این دو شاهدخت ماندند. با این همه دلایل مطرح مبنی بر اینکه نوزاد شاهزاده ویلیام از نسل "زایده" یا "ایزابلا " باشد چندان قانع کننده نیست.

از سویی صاحبان نظریه دیگری استدلال می کنند که یکی از دو دختر آلفونس ششم یعنی "الویرا"، نسل الفونس ششم را به "ماری مدیسی" ملکه فرانسه منتقل کرده که این نسل سپس با آمیزش های آلمانی، یونانی، ایتالیایی، رومانی، مراکشی و حتی هندی به خاندان پادشاهی وندسور در بریتانیا می رسد . در صورتی که چنین تحلیلی صحت داشته باشد خون خواهر ناتنی فرزندان زایده اشبیلی در رگ های پادشاهان بریتانیا جریان دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید