تلاش راننده سابق اتوبوس برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری ونزویلا

مخالفان: از سیاست چاوریستی خسته شدیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

مردم ونزوئلا روز یکشنبه 14-4-20134 برای انتخابات ریاست جمهوری این کشور به پای صندوق های رای گیری رفتند.


به گزارش تلویزیون العربیه شعبه های رای گیری از بامداد روز یکشنبه آغاز به کار کرد. این انتخابات برای تعیین جانشین هوگو چاوز که ماه گذشته در اثر بیماری سرطان درگذشت، انجام می شود.


مردم ونزوئلا اگر مایل به ادامه راه هوگو چاوز باشند و بخواهند به وصیت او عمل کنند باید در این انتخابات به نیکلاس مادورو رای دهند.


مادورو از نزدیکترین ومعتمد ترین افراد به چاوز به شمار می رود او در زمان چاوز معاون اول وی بود به همین دلیل چاوز قبل از مرگش از مردم کشورش خواست که برای تضمین ادامه انقلاب "بولیواری" و "ضد امپریالیستی" ونزوئلا بعد از او مادورو را به عنوان رییس جمهور برگزینند.


از سوی دیگر کاپریلیس حاکم ولایت میراندا در آستانه انتخابات گفت:" مردم ونزوئلا از سیاست های غلط و تفرقه انگیز چاوریستی خسته شدند."
او معتقد است که در این انتخابات وی پیروز خواهد شد و همه را غافلگیر خواهد کرد.


رقیب مخالفان در این انتخابات نیکلاس مادورو است که سابقا یک راننده اتوبوس بوده اما به دلیل سیاست ضد "امپریالیستی" و عضویت سابق او در ساندیکاهای گارگری و حمایت از سیستم اقتصادی دولتی مورد تایید چاوز قرار گرفته بود.


او می گوید من به اینکه از طبقه کارگرانم افتخار می کنم و مطمئنم که در این انتخابات به پیروزی بزرگی دست خواهیم یافت.

در انتخابات ریاست جمهوری ونزوئلا حدود 19 میلیون نفر واجد شرایط رای دادن پای صندوق های رای می روند.


در انتخابات امروز ونزوئلا، 39 هزار صندوق و نیز دستگاه الکترونیکی اخذ رای در 13 هزار و 683 حوزه رای گیری، آرای مردم این کشور را در همه 23 ایالت ونزوئلا جمع آوری می کند.


اگر چه انتخابات امروز ونزوئلا دارای هشت نامزد ریاست جمهوری است، اما رقابت اصلی میان دو نفر است. "نیکلاس مادورو" که هم اکنون رییس جمهور موقت ونزوئلاست و ادامه دهنده راه انقلاب ضد امپریالیستی هوگو چاوز محسوب می شود و "انریکه کاپریلس" که همه گروه های مخالف دولت ونزوئلا و احزاب مورد حمایت آمریکا برای شکست مادورو روی او ائتلاف کرده اند.


انریکه کاپریلس حاکم ولایت میراندا شش ماه پیش در انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته رقیب اصلی هوگوچاوز بود و با اختلاف رای ده درصد از او شکست خورد.


براساس همه نظر سنجی هایی که در دو ماه اخیر درباره انتخابات امروز ونزوئلا در این کشور صورت گرفته است، میزان آرای مادورو حداقل ده درصد از کاپریلس در این انتخابات بیشتر خواهد بود.


هرکدام از این دو رقیب در انتخابات ریاست جمهوری ونزوئلا پیروز شوند به ریاست کشوری انتخاب شده که بزرگترین ذخائر نفتی جهان را داراست.


اگر مادورو در انتخابات ریاست جمهوری رای بیاورد، ادامه انقلاب بولیواری و ضد امپریالیستی چاوز دستکم شش سال دیگر در این کشور نفتی آمریکای لاتین تضمین خواهد شد، اما چنانچه انریکه کاپریلس در این انتخابات پیروز شود، تکیه او بر مسند ریاست جمهوری به معنای پایان راه انقلاب بولیواری چاوز و آغاز تسلط احزاب سیاسی مورد حمایت آمریکا بر این کشور مهم در این منطقه حساس و مهم خواهد بود، امری که با توجه به واقعیت های جامعه ونزوئلا و اینکه همچنان نزدیک به 60 درصد مردم ونزوئلا چاویست هستند، تحقق آن بسیار بعید به نظر می رسد.


قرار است نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری این کشور ساعاتی پس از پایان زمان رای گیری اعلام خواهد شود.
هوگوچاوز ماه گذشته در حالیکه فقط پنج ماه بود برای یک دوره شش ساله جدید به عنوان رییس جمهور ونزوئلا انتخاب شده بود، پس از 21 ماه ابتلا به بیماری سرطان در سن 58 سالگی درگذشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید