مجمع عمومی ملل متحد معاهده نظارت برتجارت اسلحه را تصویب کرد

برغم مخالفت ایران، سوریه و کره شمالی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مجمع عمومی سازمان ملل متحد، با 154 رای موافق، 23 رای ممتنع و 3 رای مخالف، روز سه شنبه 2-4-2013 معاهده نظارت بین المللی برتجارت اسلحه در جهان را در مقر این سازمان در نیویورک تصویب کرد.


به گزارش العربیه از نیویورک، طراحی و تنظیم این معاهده 10 سال به طول انجامیده است. این اولین بار است که کشورهای عضو سازمان ملل سعی می کنند تجارت جهانی اسلحه را همانند تجارت بین المللی تحت نظارت درآورده و آنرا شفاف سازند.


این معاهده هفته گذشته به دلیل مخالفت 3 کشور ایران، سوریه و کره شمالی به صورت اجماعی نتوانست به تصویب برسد. حامیان معاهده به همین دلیل آنرا به مجمع عمومی آورده و با اکثریت مطلق آنرا به تصویب رساندند.


هدف این معاهده جلوگیری از دستیابی تروریست ها و باندهای تبهکار و کشورهای ناقض حقوق بشر به اسلحه می باشد. ایران ، سوریه و کره شمالی معتقدند که این معاهده تبعیض آمیز بوده و بیشتر منافع صادرکنندگان اسلحه را در نظر می گیرد. ایران که به سوریه در جنگ داخلی این کشور اسلحه می دهد، نگران است که این معاهده باعث می شود که جلوی این اقدام ایران گرفته شود.

اکثر صادر کنندگان عمده اسلحه، مثل آمریکا، بریتانیا، چین و فرانسه از این معاهده پشتیبانی کرده و به آن رای موافق دادند، اما روسیه یکی از صادرکنندگان عمده دیگرسلاح جهان به آن رای ممتنع داد.
در این رای گیری، فقط 3 کشور ، ایران ، سوریه و کره شمالی به این معاهده رای منفی دادند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید