"غرب پیش از حمله به عراق از عدم وجود سلاح کشتار جمعی آگاه بود

مستندی در مورد مخفی کردن اطلاعات حساس پیش از آغاز جنگ

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

تلویزیون بی بی سی در برنامه پانوراما که قرار است امشب پخش شود، مستندی در مورد عراق پخش خواهد کرد که "تونی بلیر" نخست وزیر سابق بریتانیا را به گمراه کردن مردم و پارلمان این کشور متهم می کند.

این فیلم به اطلاعات محرمانه ای استناد می کند که عدم وجود سلاح های کشتار جمعی در عراق را تایید می کند، اما پیش از رسیدن به پارلمان نابود می شود.
پارلمان بریتانیا که قرار بود در مورد حمله به عراق تصمیم بگیرد به جای بررسی این اطلاعات اظهارات "تونی بلیر" را شنید که ادعا کرد:"عراق نه تنها برنامه سلاح های کشتار جمعی دارد، بلکه خیلی در این برنامه پیشرفت کرده است."


برنامه پانورامای بی بی سی ثابت می کند که سازمان اطلاعات خارجی بریتانیا "ام آی 6" و سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا " سی آی ای" تا بالاترین سطوح حکومت صدام حسین منابعی داشتند که به این سازمان ها اطلاعات موثق در مورد عدم وجود برنامه و سلاح کشتار جمعی می دادند.


وزیر امورخارجه و رئیس سازمان امنیت رژیم صدام حسین نیز به سازمان های اطلاعاتی غرب گفته بودند که عراق هیچ برنامه ای برای تولید سلاح های کشتار جمعی ندارد.

ناجی صبری وزیر امورخارجه رژیم صدام حسین در دیدار با "بیل مووری" رئیس سیا در پاریس اطمینان داد که عراق سلاح کشتار جمعی ندارد.

گفته می شود این دیدار توسط یک روزنامه نگار فرانسوی ترتیب داده شد و برای این کار مبلغ 1.2 میلیون دلار دریافت کرده بود، اما ناجی صبری این ادعا را رد می کند.

ناجی صبری می گوید:" اینها خیالبافی است ". اما، "بیل مووری" در یک مصاحبه علنی این تماس و دیدار را تایید کرد.


او می گوید:" ما با خبر شدیم که صدام حسین از اوایل سال 1990 مقداری اسلحه شیمیایی ذخیره کرده است و قصد دارد تولید سلاح کشتار جمعی را توسعه دهد ، اما زمانی که حمله به عراق در حال انجام بود، عملا هیچ گونه سلاح کشتار جمعی در عراق وجود نداشت."

موری ادامه می دهد": مطمئن ترین اطلاعاتی که ما کسب کرده بودیم، توسط دست هایی از بین برده شده و مورد استفاده قرار نگرفت".

برنامه بی بی سی ادعا می کند که کارمندان "ام.آی6" سازمان اطلاعات خارجی بریتانیا تایید کرده اند که مقامات این سازمان دیداری سری با "طاهر هابوش التکریتی" رئیس سازمان اطلاعات عراق در "امان" پایتخت اردن داشتند. این دیدار چند روز قبل از آنکه دولت بریتانیا گزارش خود را در مورد ادعای وجود سلاح های کشتار جمعی عراق به پارلمان آن کشور ارائه کند، صورت گرفت.


بر اساس این گزارش ، التکریتی در این دیدار به مقامات اطلاعاتی بریتانیایی اعلام کرده که عراق هیچگونه سلاح کشتار جمعی ندارد و برنامه ای هم در این باره ندارد. او در صدد بوده که راه حلی پیدا شود تا از حمله به عراق جلوگیری شود و روی این مسئله با مقامات اطلاعاتی بریتانیا بحث کرده بود.

در این برنامه هیچ اشاره ای در مورد دلیل ارائه این اطلاعات توسط مسئولان امنیتی عراق به سازمان های اطلاعاتی غربی نشده است.

لرد باتلر که یکی از اعضایکمیسیون امنیتی پارلمان بریتانیا بود ، تایید می کند که این اطلاعات هرگز به دست اعضای پارلمان نرسید.


او گفت:" این نوع اطلاعات بایستی به مقامات تصمیم گیرنده می رسید. ما بدون اینکه این اطلاعات را بررسی کنیم ، تصمیم گرفتیم به عراق حمله کنیم. سپس ثابت شد، دولت ، سازمان های اطلاعاتی غرب مردم جهان را با دروغ فریب دادند.


باتلر تاکید کرد:" مردم بریتانیا حق دارند ، بدانند که نخست وزیرشان واقعیت ها را از آنها پنهان کرده و آنها را فریب داده است."
در مستند بی بی سی تونی بلیر حاضر نشد درباره این ادعاها اظهار نظر کند. او به این برنامه گفت:" من وقت ندارم."

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size