سازمان ملل: کشورهای در حال توسعه در یک نسل فقر را ریشه کن می کنند

علیرغم بدبینی های متداول در جهان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

گزارش توسعه انسانی سازمان ملل متحد در هفته جاری ثروتمندترین و فقیرترین کشورهای جهان را مشخص کرده است.


در این گزارش نروژ، استرالیا، آمریکا، هلند و آلمان به ترتیب به عنوان ثروتمندترین کشورها اعلام شده اند و پنج کشور نیجر، کنگو، موزامبیک، چاد و بورکینافاسو نیز به عنوان فقیرترین کشورهای جهان شناخته شدند. سایر کشورها بین این دو گروه قرار گرفتند.


بر اساس این گزارش پنج کشوری که در انتهای جدول قرار گرفتند اغلب ساکنان آن در فقر شدید به سر می برند.


عدم وجود ثبات سیاسی ، جنگ های داخلی و عدم توسعه اقتصادی به عنوان سه عامل عمده عدم توسعه در این کشورها اعلام شده است.


نقطه جالب در این گزارش، قرار گرفتن کشورهای ثروتمند در صدر جدول نیست، بلکه کشورهایی هستند که در قسمت میانی این جدول قرار دارند.

اغلب این کشورها برای توسعه خدمات درمانی ، تحصیل و توسعه اقتصادی و توزیع ثروت در میان مردم خویش گام های مهمی برداشته اند.

براساس گزارش سازمان ملل برای توسعه شاخص های انسانی جهان، 40 کشور در حال توسعه به پیشرفت های چشمگیری در پایین آوردن فقر در کشورهایشان دست یافته اند.

کارشناسان سازمان ملل که این گزارش را تهیه کرده اند خوش بینانه پیش بینی می کنند که در طول عمر یک نسل، فقر در جهان به پایین ترین حد خود در تاریخ بشری خواهد رسید.


روزنامه انگلیسی "گاردین" می نویسد: امروز محققان دانشگاه آکسفورد تحلیل خود را درباره این گزارش سازمان ملل اعلام خواهند کرد.
در اظهار نظر این روزنامه در مورد گزارش مذکورآمده است که کشورهای رواندا، ، نپال و بنگلادش طی 20 سال آینده با مسیری که پیش گرفته اند، فقر را از کشورهای خویش ریشه کن خواهند ساخت.


"سابینا الکیرا " یکی از محققان این گزارش می گوید: فقر تنها نبود پول نیست، بلکه فقر شامل نداشتن خدمات بهداشتی، نداشتن غذا، نداشتن کار، نداشتن برق یا خانه مناسب و در معرض خشونت قرار گرفتن است.


محققان بریتانیایی پیش بینی می کنند که 1.6 میلیارد از جمعیت جهان سال 2013 را در فقر به سر خواهند برد.

"دان بانیک" یکی از محققان توسعه وابسته به دانشگاه اسلو، نروژ می گوید، اهمیت این گزارش در این است که معیار اندازه گیری فقر تنها درآمد پولی قرار داده نشده بلکه تمام جنبه های زندگی انسانی در نظر گرفته شده است.

سازمان ملل متحد سالیانه گزارش توسعه انسانی جهان را پس از تحقیق در کشورهای عضو این سازمان منتشر می کند.
گزارش امسال این سازمان روزنه امیدی برای جمعیت جهان به دست می دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید