آرژانتین: احکام بازداشت مقامات ایرانی متهم در انفجار آمیتا همچنان برقرار است

علیرغم توافق دو کشور برای بررسی مساله

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پلیس بین المللی (اینترپل ) روز جمعه 15-3-2013 اعلام کرد احکام دستگیری مقامات ایرانی متهم به دست داشتن در حادثه بمب گذاری مرکز یهودیان بوئنوس آیرس در سال 1994 همچنان به قوت خود باقی است.


به گزارش خبرگزاری فرانسه ، هکتور تیمرمن وزیر خارجه آرژانتین در یک کنفرانس خبری در بوئنس آیرس اظهار داشت:" به رغم توافق ایران و آرژانتین برای همکاری در مورد پرونده بمب گذاری به مرکز یهودیان آن کشور، احکام دستگیری آمران بمب گذاری همچنان برقرار است.


ماه گذشته ایران و آرژانتین برای بررسی حادثه بمب گذاری قرارداد همکاری امضا کردند.


براساس این گزارش وزیر خارجه آرژانتین در این مصاحبه تاکید کرد که امضای قرارداد بین دو کشور یک قدم مثبت است، اما این به معنای لغو احکام دستگیری و پیگرد متهمان این حادثه نیست.


در سال 1994 مرکز آمیتا در بوئنوس آیرس مورد هدف بمب گذاری مهیبی قرار گرفت که طی آن حادثه 85 تن کشته و 300 تن زخمی شدند. دو سال قبل از این حادثه سفارت اسرائیل در این کشور نیز هدف بمب گذاری قرار گرفته بود.


تحقیقات پلیس آرژانتین انگشت اتهام را به طرف ایران نشانه گرفت. نام مقامات بلند پایه وقت جمهوری اسلامی، از جمله هاشمی رفسنجانی رئیس جمهور، علی اکبر ولایتی وزیر امورخارجه و احمد وحیدی وزیر دفاع فعلی در میان لیست متهمان این پرونده به چشم می خورد.


پس از بررسی پرونده مقامات قضایی آرژانتین از پلیس بین الملل درخواست کردند که متهمان را دستگیر کنند.
آرژانتین بزرگ ترین جامعه یهودی را در آمریکای لاتین در خود جای داده است.


بر اساس قراردادی که ماه گذشته میان دو کشور به امضا رسید این دو کشور یک کمیته "حقیقت یاب" تشکیل خواهند داد تا به بررسی این پرونده پرداخته و به سئوال های پاسخ داد نشده این حادثه بپردازد.


آرژانتین تاکید دارد این قرارداد راه را برای بازجویی مقامات متهم ایرانی توسط یک قاضی آرژانتینی هموار می سازد، اما ایران می گوید هیچکدام از متهمین مورد بازجویی قرار نخواهند گرفت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید