کره شمالی توافق آتش بس با کره جنوبی را لغو کرد

در واکنش به تحریم های جدید شورای امنیت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کره شمالی در بیانیه ای اعلام کرد که تمام توافق های آتش بس با کره جنوبی را لغو کرده است. پیونگ یانگ همچنین خط تلفن اضطراری میان رهبران دو کشور را قطع کرده و تنها گذرگاه ارتباطی میان دو کره را بست.
این بیانیه در واکنش به تصویب تحریم های جدید در شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه کره شمالی صورت گرفته است.
تحریم های جدید شامگاه پنجشنبه با اجماع آرای اعضای شورای امنیت، در واکنش به سومین آزمایش اتمی کره شمالی تصویب شده است.
بنا بر این تحریم ها، بر لیست افراد و شرکت های کره شمالی که در لیست سیاه شورای امنیت قرار دارند اضافه شد. حساب های این افراد و شرکت ها در خارج بلوکه شده و از سفر ممنوع شدند. همچنین منابع مالی برنامه های نظامی و موشکی کره شمالی بر پایه تحریم های جدید بلوکه شد و تصمیم گرفته شد محموله های مشکوک کره شمالی در آب های بین المللی بازرسی شود.
کیم جونگ اون رهبر کره شمالی هم از یکی از واحدهای توپخانه ای ارتش این کشور که در سال ۲۰۱۲ یکی از جزایر کره جنوبی را گلوله باران کرده بود، بازدید کرد. او از سربازان مستقر در این واحد خواست برای «نابودی دشمن» در هر لحظه آماده باشند.
کره شمالی پیش از این نیز آمریکا را به تلاش برای راه اندازی جنگی اتمی در منطقه متهم کرده بود. پیونگ یانگ تهدید کرده بود که در این صورت احتمال دارد دست به یک حمله اتمی پیش گیرانه بزند.
چین حامی سنتی کره شمالی ، تحریم های شورای امنیت را تایید و آن را «واکنشی معتدل» توصیف کرد. وزیر امور خارجه چین همچنین از دو کره خواست خویشتنداری کنند.
توافق آتش بس میان دو کره در سال ۱۹۵۳ پس از سه سال جنگ میان دو کشور منعقد شد. همچنین خط تلفن اضطراری میان شمال و جنوب در سال ۱۹۷۱ برقرار شده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید