هوگو چاوز پس از یک دوره بیماری طولانی درگذشت

در یکی از بیمارستان های کاراکاس

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

نیکولاس مادورو، معاون هوگو چاوز رئیس جمهور ونزوئلا در یک پیام زنده تلویزیونی، عصر سه شنبه از بیمارستان نظامی کاراکس اعلام کرد": هئیت دولت ونزوئلا باتفاق دختران، برادران و والدین فرمانده هوگو چاوز در بیمارستان گرد آمدیم. پزشکان به ما اعلام کردند که فرمانده هوگو چاوز در ساعت4.25 عصر فوت کرد".

العربیه به نقل از رویترز از کاراکاس پایتخت ونزوئلا گزارش داد : دولت ونزوئلا به مناسبت درگذشت رئیس جمهور آن کشور 7 روز عزای عمومی اعلام کرده است."
کشورهای کوبا، بولیوی و آرژانتین نیز پس از درگذشت چاوز 3 روز عزای عمومی اعلام کردند.

هوگوز چاوز به بیماری سرطان لگن مبتلا بود، و در طی دو سال گذشته چهار بار در کوبا مورد عمل جراحی قرار گرفت، ولی در18-2-2013 به ونزوئلا بازگشت و در بیمارستان نظامی کاراکاس بستری شد اما معالجات موثر واقع نشده و عصر سه شنبه 5-3-2013 درگذشت. او هنگام مرگ 58 سال سن داشت.

چاوز برای چهارمین بار در اکتبر سال گذشته با کسب 63% آراء به ریاست جمهوری ونزوئلا انتخاب شد، اما در آخرین دوره ریاست جمهوری هرگز نتوانست مراسم تحلیف را به جای آورد.

او ازهم پیمانان نزدیک به جمهوری اسلامی ایران در آمریکای لاتین به شمار می آمد.
اغلب رهبران جهان برای مردم و دولت ونزوئلا پیام تسلیت و همدردی فرستادند.

چاوز از رهبران نسل جدید چپ گرای آمریکای جنوبی بود، که توانست همکاری نزدیک تری بین این کشور ها بوجود آورد.

طبق قانون اساسی ونزوئلا انتخابات جدید باید ظرف 30 روز از درگذشت رئیس جمهور انجام شود و طی این مدت رئیس مجلس ملی آن کشور به عنوان رئیس جمهور موقت امور کشور را اداره خواهد کرد

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید