جان کری: در آمریکا آمریکایی ها حتی حق دارند احمق هم باشند

در دیدار با جوانان آلمانی در یک کافی نت در برلین

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

جان کری وزیر امور خارجه جدید آمریکا در دیدار با جوانان آلمانی با بیان خاطراتی از دوده نوجوانی اش در برلین، به آزادی ها در آمریکا پرداخته و گفته است که در این کشور یک آمریکایی حتی حق دارد احمق باشد.

بنا بر گزارش ها جان کری در اولین بازدیدش از برلین به عنوان وزیر امور خارجه جدید آمریکا، پس از گفتگوهای رسمی با مقامات این کشور برای دیدار با جوانان آلمانی به یک کافی نت رفت.

جان کری در دیدار در بیان خاطراتی از دوره نوجوانی اش در برلین با این جوانان گفت: "من در سن 12 سالگی در همین شهر برلین پاسپورت سیاسی ام را از دست داده و گیر کردم".

او در بیان ماجرا ادامه داد: "می دانید چرا؟ چون من همراه خانواده و پدرم که دیپلمات مستقر در این شهر بود و اوایل دهه 1950 اینجا اقامت داشتیم، روزی تصمیم گرفتم با دوچرخه ام دوری در برلین شرقی که تحت کنترل اتحاد جماهیر شوروی بود، بزنم".

او درباره آن چه در برلین شرقی دیده است گفت: "وقتی در آنجا با دوچرخه می گشتم، دیدم مردم اکثرا لباس سیاه پوشیده و خیابان ها از مردم و ماشین نسبت به برلین غربی خالی بود واین برای من 12 ساله جالب بود که بدانم چرا؟"

اما پدر جان کری از این اقدام فرزندش به شدت خشمگین شد. او در این باره اظهار داشت: "پس از برگشت از این دور دوچرخه ای، وقتی پدرم فهمید که چه کار کرده ام. رنگ از چهره اش پریده به من گفت: پسر می دانی چکار کرده ای؟ این کارت ممکن بود یک بحران دیپلماتیک بین آمریکا و شوروی بوجود آورده و من هم کارم را از دست بدهم. اوبلافاصله جریان را به مقامات مسئول اطلاع داد. و آنها هم پاسپورت مرا ضبط کردند و من برای مدتی در برلین گیر کرده و از سفرکردن محروم شدم."

او خاطر نشان کرد: "آن سفری بود که من هرگز تکرارش نکردم. و اگر شوروی هنوز پابرجا بود، تیتر اول روزنامه ها امروز این می توانست باشد: کری و روابط پنهانی اش با شوروی ها. من در همان سن 12 سالگی فرق شرق و غرب را فهمیدم."

وزیر امور خارجه آمریکا در ادامه به تشریح میزان آزادی در کشورش پرداخت و گفت: "در آمریکا یک آمریکایی حتی حق دارد که احمق باشد، و جامعه آمریکا این حق را به اوداده و تحملش می کند. در آمریکا هر کس آزاد است هر دین و مذهبی را انتخاب کند، بدون اینکه کسی مزاحمش بشود".

او افزود": این پیام ما به همه است که همدیگررا تحمل کرده و احترام بگذاریم".

در پایان یکی از حضار کراوات بنفشی که کری بسته بود را تحسین کرد.

کری شوخی جواب داد: "از راه انترنت به شرکت من سفارش بدهید، ولی مطمئن باشید، در انبار موجود نیست، باید صبر داشته باشید تا به دستتان برسد."

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید