فلیکس احساسات خود را هنگام پرش آزاد از فضا بازگو کرد

پس از ثبت کردن رکورد بی سابقه به نام خود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

فلیکس هنگام پرش آزاد ، دیوار صوتی را شکست او بوسیله یک بالن به ارتفاع 39 کیلومتری از سطح زمین رفت و از آنجا به عنوان نخستین انسان سقوط آزاد خویش را انجام داد و دیوار صوتی را شکست. پرش وی در مجموع 259 ثانیه طول کشید و سه رکورد را به نام خویش ثبت کرد.

مرد ماجراجوی اتریشی ، موفق شد به مدت 40 ثانیه بیش از سرعت صوت سقوط آزاد کند. دستگاه‌ های اندازه‌ گیری نشان می ‌دهند وی در این پرش متهورانه سرعتی بالغ بر 1342 کیلومتر در ساعت داشت.

وی در مورد لحظه ای که تصمیم گرفت از کپسول خارج شود و به سوی زمین بپرد گفت:" پرش به بیرون از کپسول بسیار عالی و موفق بود ، اما پس از آن احساس کردم که دارم به شدت تکان می خورم. "

او افزود: " من به خودم گفتم که در کنترل پرش موفق خواهم بود اما زمانی که سرعت افزایش یافت شرایط سخت تر شد و پس از چند ثانیه فکر کردم احتمالا از هوش خواهم رفت ولی خوشبختانه توانستم همه چیز را کنترل کنم."

وی در مورد شکستتن دیوار صوتی گفت:" من صدای دیوار صوتی را نشنیدم. فکر می کردم که صدای دیوار صوتی پشت سر من بود."

او در باره رسیدن به محیط جاذبه زمین گفت:" پس از چهار دقیقه و بیست ثانیه از وارد شدن به فضای جاذبه زمین چتر نجات خود را باز کردم و با خیال راحت بر روی زمین فرود آمدم".

بدین‌ ترتیب باوم‌ گارتنر 43 ساله روز یکشنبه به عنوان نخستین انسانی که در حین سقوط آزاد توانسته است دیوار صوتی را بشکند شناخته شد.

طبق گزارش دستگاه‌های اندازه‌ گیری آمریکا سرعت باوم ‌گارتنر حدود 1265کیلومتر در ساعت یعنی بیش از سرعت صوت بوده است. باوم‌ گارتنر دقایقی پس از آنکه زمین را زیر پا‌های خود احساس کرد، گفت:" نمی‌دانم که آیا توانسته ‌ام دیوار صوتی را بشکنم یا نه؟ تصوری هم ندارم که در چه زمان بیشترین سرعت را داشته ‌ام ، چون فشار ناگهانی ناشی از سرعت را احساس نکردم. در تمام مدت پرش سرگرم کارهای دیگر بودم".

فلیکس هنگامی که به زمین فرود آمد به گزارشگر تلویزیون اتریش گفت:"احساس می کنم یک بار بیست تنی از دوشم برداشته شد. من هفت سال برای این پرش انتظار کشیدم."

باوم‌ گارتنر پیش از اینکه این پرش را با موفقیت به پایان برساند دو بار پرش آزاد انجام داده بود که یکی از ارتفاع 21،800 متر و دیگیر از ارتفاع 29،600 متر بود.

تیم "رد بول ستراتوس ميشن" که تدارکات فنی این پرش را برای فلیکس مهیا کرده بود، اکنون امیدوار شده است که این تجربه بتواند در پژوهش های پزشکی مربوط به پروازهای هوایی، امور فضانوردی و گردشگری در فضا مفید باشد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید