بازگشت آوارگان؛ از موانع اصلی توافق آتش‌بس در غزه

گزارش ها: اسرائیل آماده بازگردان تنها 2 هزار شهروند فلسطینی به شمال نوار غزه در روز است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

روزنامه «وال ‌استریت ‌ژورنال» شنبه هجدهم فروردین گزارش داد، بازگشت آوارگان فلسطینی به شمال غزه به عنوان یک موضوع اصلی در مذاکرات جاری در مورد آتش بس و آزادی اسرا مطرح است و به یکی از موانع اصلی پیشرفت در مذکرات تبدیل شده است.

این روزنامه نوشت، دولت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، اسرائیل را تحت فشار قرار داده تا به تعداد محدودی از غیرنظامیان آواره اجازه دهد به شمال این باریکه بازگردند.

به گفته مقامات آمریکایی، اسرائیلی و مصری، این یک نقطه اختلاف عمده باقی مانده در مذاکرات آتش‌بس و زندانیان است.

بر اساس این گزارش، کشورهای عربی میانجی‌گر شرکت‌کننده در مذاکرات اعلام کردند، اسرائیل آماده است تا روزانه 2 هزار شهروند فلسطینی که بیشتر زن و کودک هستند را به شمال نوار غزه بازگرداند.

انتظار می‌رود مذاکره‌کنندگان آمریکایی و اسرائیلی به منظور تجدید تلاش برای دستیابی به توافق آتش‌بس در خصوص زندانیان تا آخر هفته به قاهره سفر کنند.

بایدن پیش از مذاکرات به روسای مصر و قطر نامه نوشت و از آنان خواست تا «از حماس بخواهند به توافقنامه پایبند باشد.»

کاخ سفید تایید کرد مذاکرات آخر هفته در قاهره برگزار خواهد شد اما در مورد گزارش‌های رسانه‌ها مبنی بر حضور ویلیام برنز، رئیس سازمان سیا، دیوید بارنیا، رئیس موساد، محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، نخست وزیر قطر و عباس کامل رئیس اطلاعات مصر توضیحی ارائه نداد.

بایدن روز پنج‌شنبه در یک تماس تلفنی با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل از او خواست به مذاکره‌کنندگان خود برای دستیابی به توافق کامل، اختیارات بیشتری دهد و نسبت به ارزیابی مجدد حمایت ایالات متحده در صورت عدم انجام اقدامات بیشتر برای محافظت از غیرنظامیان هشدار داد.

هفته‌ها است گفت‌وگوها به جایی نرسیده است. حماس و اسرائیل یکدیگر را در این مذاکرات متهم به «طفره رفتن» و «افراط‌گرایی» می‌کنند.

یک منبع دیپلماتیک به شبکه «سی‌ان‌ان» گفت، جنبش «حماس» آخرین پیشنهاد اسرائیل برای آتش‌‎بس در نوار غزه را رد کرد.

این منبع توضیح داد: «حماس به دلیل اینکه این پیشنهاد برخی از خواسته‌های آنان را برآورده نمی‌کرد، رد کرده است».

این منبع افزود اسرائیل قصد ندارد به غیرنظامیان فلسطینی اجازه بازگشت به شمال غزه را بدهد، همچنین با خروج نیروهای خود از غزه موافقت نکرده است.


بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید