آینده مبارزه آمریکا با «داعش» در خاک سوریه و نگرانی از تکرار سناریوی افغانستان

یک مقام آمریکایی به «العربیه»: ادامه حضور نیروهای آمریکایی در سوریه اولویت نیست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

دولت آمریکا در خصوص حضور نیروهایش در شمال شرق سوریه و تعهد خود به روابط با نیروهای سوریه دموکراتیک «قسد»، سیگنال‌های متناقضی ارسال کرده است.

وزارت دفاع آمریکا بودجه سال 2025 را با کاهش قابل توجه موارد تخصیص یافته به این منطقه، تدوین کرده که بیانگر کاهش حمایت مالی و نظامی از «قسد» است.

با این حال، وزارت دفاع آمریکا بیانیه‌ مشترکی را به همراه بریتانیا، فرانسه و آلمان منتشر کرده که حاوی لیست بلندبالای بی‌سابقه‌ای از درخواست‌های دشوار از رژیم بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه است که مانع دستیابی به راه‌حل در این کشور می‌شود.

«قسد» و نمایندگانش، نگران عملکرد آمریکا هستند تا حدی که درباره بی‌اعتمادی خود نسبت به مواضع آمریکا درباره تکرار سناریوی خروج از افغانستان در سوریه ابراز نگرانی کرده‌اند.

نگرانی بجا

یکی از مقامات آمریکایی مرتبط با وضعیت امنیتی در شمال شرق سوریه در گفت‌‌وگو با «العربیه» گفت که نگرانی از تکرار آنچه در افغانستان رخ داد، کاملا بجاست زیرا تصاویر آویزان شدن افغان‌ها به بال یکی از هواپیماها، هنوز فراموش نشده است.

اذعان مسئولان آمریکایی به «شوک افغانستان» از آنجا حایز اهمیت است که بیانگر درکشان از عمق ضربه‌ای است که به اعتماد دولت‌ها و هم‌پیمان به واشینگتن در پی توافق با طالبان وارد شد.

این خروج نیروها به زیان دولت افغانستان و ترک هزاران افغان قربانی انتقام‌جویی طالبان در سراسر افغانستان توسط مخالفان خود، تمام شد.

مقامات آمریکایی‌ درعین حال از طرف‌های سوری و غیر سوری می‌خواهند تا از زاویه دیگری به موضوع استقرار نظامی در این منطقه نگاه کنند.

حادثه مسکو را به یاد داشته باشید

یکی از سخنگویان آمریکایی در‌ گفتگو با «العربیه» با اشاره به «عدم فراموش کردن حادثه مسکو»، گفت که دولت آمریکا، به‌ویژه سازمان‌های اطلاعاتی و دفاعی آن، با نگرانی شدید،توانمندی‌های مستمر«گروه داعش» و توانایی‌اش در سازماندهی و عضوگیری عوامل انتحاری و انجام حملات تروریستی را مد نظر دارند.

بیش از 15 هزار عضو داعش در اردوگاه‌های شمال شرق سوریه در بازداشتند و آمریکایی‌ها تاکید دارند که بیش از 30 هزار نفر از خانواده‌های آنها در اردوگاه‌های مختلف در این منطقه حضور دارند.

همه این عوامل، تهدیدی بزرگ برای امنیت به شمار می‌آیند که در باور یا قصد خود برای انجام حملات تروریستی تغییری نداده‌اند.

یکی از سخنگویان رسمی آمریکایی به «العربیه» گفت: «دولت آمریکا این خطر را جدی گرفته و نسبت به ممانعت از بازگشت این گروه تروریستی به فعالیت، متعهد است».

او افزود: «درست به همین دلیل است که نیروهای آمریکایی با همکاری «قسد» و دیگر کشورهای ائتلاف علیه داعش، از منطقه خارج نخواهند شد تا عوامل این گروه بتوانند به اقدامات پیشین خود بازگردند».

ادامه حضور برای مقابله با داعش

این موضع، شک و شبهه پیرامون خروج قریب‌الوقوع نیروهای آمریکایی از سوریه را نفی می‌کند اما نقطه پایانی بر درخواست «شورای سوریه برای دموکراسی» و «قسد» برای اطمینان‌ از حضور دراز مدت آمریکایی‌ها در سوریه نمی‌نهد.

مسئولان آمریکایی در مصاحبه با « العربیه» تاکید دارند که «آمریکا منافعی در تداوم حضورش در خاک سوریه به جز منع بازگشت داعش ندارد و حضور آمریکایی‌ها با خطر داعش و حضور این گروه در این منطقه مرتبط است».

طبق گفته یکی از سخنگویان آمریکایی، « نیروهای آمریکایی در صدد گردآوردن نیروهای خود و نه توزیع آنها روی نقشه جهان هستند.

اولویت‌هایی از تهدیدات چین گرفته تا تهدید روسیه برای امنیت اروپا، وجود دارد که آمریکایی‌ها را تحت فشار قرار می‌دهد و ادامه حضور در سوریه در اولویت نیست».

«قسد» اما خواهان چیزی بیشتر از ادامه حضور نیروهای آمریکایی در سوریه است به طوری که آنها خواستار فشار جدی آمریکا در این راستا هستند که «شورای سوریه برای دموکراسی»، بخشی از گفت‌وگوهای سیاسی برای تعیین آینده سوریه در سایه قطعنامه 2254 شواری امنیت باشد.

«قسد» همچنین خواهان برخورد قاطعانه با ترکیه و منع اجرای تهدیدهای این کشور از طریق ایجاد کمربندی متشکل از نیروهای «قسد» و هم‌پیمانان آن از گروه‌های سوری در داخل مرزهای سوریه در طول مرزها است.

تاکید واشیگتن بر راه حل فراگیر

یکی از سخنگویان وزارت خارجه آمریکا در اظهاراتی به «العربیه»گفت که به نظر واشینگتن، راه حل سیاسی دربر گیرنده تمامی سوری‌ها مطابق با مفاد قطعنامه 2254 شورای امنیت، یگانه راه‌ حل منازعه سوریه به شمار می‌آید.

این سخنگو افزود: «به موجب این قطعنامه، مردم سوریه، آینده کشورشان را از طریق روند سیاسی به رهبری سوری‌ها تعیین خواهند کرد».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید