بهای نفت متأثر از تنش ایران و اسرائیل از 91 دلار فراتر رفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بهای نفت در معاملات هفته منتهی به جمعه پنجم آوریل(هفدهم فروردین) با توجه به حساسیت بازارها برابر هرگونه نشانه‌ای از وقوع درگیری مستقیم میان اسرائیل و ایران و کاهش محتمل عرضه، 5درصد افزایش یافت.

قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال در جلسه روز گذشته با52 سنت معادل 0.57 درصد افزایش به 91 دلار و 17 سنت رسید که 4.8% ظرف یک هفته افزایش داشت.

نفت «وست تگزاس اینترمدیت» آمریکا هم با 32 سنت معادل 0.37 افزایش، 86 دلار و 91 سنت معامله می‌شود که در طول هفته 4.5 درصد سود ثبت کرد.

به گزارش « رویترز»، این دو شاخص در معاملات روز پنجشنبه به بالاترین سطح از اکتبر گذشته رسید.

افزایش بهای نفت برای دومین هفته متوالی در پی تهدید ایران، سومین تولیدکننده عمده نفت در «اوپک» به انجام عملیات تلافی‌جویانه بعد از حمله به کنسولگری این کشور در دمشق و کشته شدن شماری از فرماندهان ارشد ایرانی، ادامه یافت.

سرائیل مسئولیت حمله روز دوشنبه به ساختمان وابسته به کنسولگری ایران در سوریه را برعهده نگرفته است.

تاثیر حملات اوکراین به پالایشگاه‌های روسیه

از سویی یک مقام «ناتو» پنجشنبه اعلام کرد که حملات مداوم پهپادهای اوکراینی به پالایشگاه‌های روسیه چه‌بسا بیش از 15 درصد ظرفیت تولید این کشور را مختل کرده و به تولیدسوخت روسیه آسیب رسانده است.

سازمان کشورهای صادر کننده نفت «اوپک» و متحدانش به رهبری روسیه در کنسرسیوم «اوپک پلاس»، سیاست تولید خود را در جلسه هفته گذشته ثابت نگه داشتند و برخی کشورهای عضو را برای تعهد بیشتر به طرح کاهش تولید، تحت فشار گذاشتند.

گزارش بهتر از حد انتظار اشتغال در آمریکا، نشانه‌ای از تقاضای بالا در این کشور است و افزایش بیشتر دستمزدها را نیز نشان داد.

افزایش 303 هزار فرصت شغلی در ماه گذشته در این کشور، نشان‌دهنده تقاضای بالقوه قوی برای نفت است، اما ممکن است کاهش نرخ بهره مورد انتظار توسط «فدرال رزرو» در اواخر سال جاری را به تاخیر بیاندازد.

به باور تحلیلگران بانک سرمایه گذاری «جی‌پی‌ مورگان»، افزایش تقاضای جهانی برای نفت، به میزان 1.4 میلیون بشکه در روز در سه ماهه اول سال جاری میلادی، قابل پیش‌بینی است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید