بزرگ‌ترین بودجه تاریخ سعودی برای سال ۲۰۱۵ تصویب شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پادشاهی سعودی، در جلسه استثنایی هیئت وزیرانش که پنجشنبه ۲۵ دسامبر برگزار شد، بزرگ‌ترین بودجه در تاریخ خود را برای سال ۲۰۱۵ اعلام کرد. در این بودجه، میزان هزینه‌ها به ۸۶۰ میلیارد ریال (۲۲۹۱۶۵۵۵۰۲۰۰ دلار) می‌رسد.

وزارت دارایی سعودی، حجم در آمدهای بودجه سال ۲۰۱۵ را، ۷۱۵ میلیارد ریال (۱۹۰۵۲۷۱۷۲۵۵۰ دلار) برآورد کرده است. این در حالی است که درآمدهای بودجه ۲۰۱۴، ۸۵۵ میلیارد ریال (۲۲۷۸۳۳۱۹۲۳۵۰ دلار) بود.

وزارت دارایی سعودی اعلام کرد که این کشور به سرمایه گذاری در پروژه‌های توسعه‌ای در بخش‌های آموزش، بهداشت و خدمات اجتماعی، ادامه خواهد داد.

وزارت مالی سعودی، پیش بینی کرده است که هزینه‌های واقعی در پایان سال ۲۰۱۴ به ۱۱۰۰ میلیارد ریال (۲۹۳۱۱۸۷۲۷۰۰۰ دلار) و درآمدهای واقعی به (۲۷۸۷۲۹۲۶۲۲۲۰ دلار) برسد.

همچنین پیش بینی کرده است که تولید ناخالص داخلی با قیمت‌های ثابت، رشدی ۵۹. ۳ درصدی داشته باشد در حالی که در سال ۲۰۱۳، رشدی ۶۷. ۲درصدی داشت.

دولت سعودی به وزیر دارایی این اختیار را داد که برای پوشاندن کسری بودجه، از ذخیره ارزی استفاده کند یا از نهادهای مربوطه قرض کند. همچنین بر ضرورت اولویت دادن به پروژه‌های در حال اجرا در هزینه‌ها، تاکید کرد.

دولت سعودی پیش بینی کرد که بودجه سال آینده، شاهد کسری ۱۴۵ میلیارد ریال (۳۸۶۳۸۳۷۷۶۵۰ دلار) باشد.

وزارت دارایی سعودی قصدر دارد در صورت کاهش درآمد‌ها در سال‌های آینده، ذخیره مازاد درآمد‌ها استفاده کند.

انتظار می‌رود در پایان سال ۲۰۱۴ میزان بدهی عمومی به ۶. ۱درصد از کل درآمد ناخالص داخلی کاهش یابد در حالی که در پایان سال ۲۰۱۳ شاهد کاهشی ۱. ۲درصدی بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید