بازرگانان ایرانی در دبی منتظر آب شدن یخها بین تهران و واشنگتن

توافق هسته ای با ایران..این کشور را به تجارت و نظام مالی بین المللی باز می گرداند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)


بعد از سالها مجادله بر سر برنامه هسته ای ایران، بازرگانان ایرانی در دبی امیدوارند آب شدن یخهای دیپلماسی باعث لغو تحریمهای فلج کنند علیه تهران شود.

خوشبینی محتاطانه بازرگانان دبی نشانه ای است از آنچه که بازرگانان در سراسر جهان در انتظار آن هستند یعنی "توافق بر سر برنامه هسته ایران که میتواند این کشور را به تجارت جهانی و نظام مالی بین المللی بازگرداند."

این خوشبینی نتیجه پیروزی قاطع حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری ایران بود و تماسهای ماه گذشته مقامات ایرانی و آمریکائی در نیویورک هم به آن دامن زده است.

یکی از اعضای شورای بازرگانان ایرانی در دبی به خبرگزاری رویترز میگوید که این شورا به اعضای خود اطلاع داده خود را برای برداشته شدن احتمالی بعضی از تحریمها آماده کنند. بسیاری از بازرگانان ایرانی مقیم دبی آماده اند در صورت کاسته شدن از تنشها مقادیر بیشتری کالا را به مقصد ایران حمل کنند.

بعد از آزاد شدن اروپای شرقی از قید کمونیسم در دهه 1990، ایران اکنون با بیش از 75 میلیون جمعیت بزرگترین اقتصادی است که به نظام اقتصاد بین المللی خواهد پیوست.

در صورتی که گفتگوهای اتمی به خوبی پیش رود، فشارها برای برداشته شدن تحریمها در پایتختهای اروپائی افزایش خواهد یافت، زیرا فرصتهای اقتصادی قابل توجهی در میان است.

اما این بازگشائی اقتصاد ایران بازندگانی هم خواهد داشت. بعضی از بازرگانانی که در دوران انزوای اقتصادی ثروتمند شده اند- و از آن جمله آنانی که در داخل ایران با ارتباطات سیاسی توانستند از سیاستهای تحریمی منتفع شوند- بازندگان اصلی این بازگشائی خواهند بود.

اقتصاد ایران در زیر فشار تحریمها قد خم کرده، و بر اساس آمارهای بانک مرکزی ایران تشکیل سرمایه ناخالص در 9 ماه اول سال میلادی جاری نسبت به دوره مشابه سال گذشته 19.4 درصد کاهش یافته است. این به معنی کاهش شدید سرمایه گذاری دولتی و خصوصی در این دوره زمانی است و کمبود سرمایه به 35 میلیارد دلار میرسد. شرکتهای خارجی حاضرند این مبلغ را در اقصاد ایران سرمایه گذاری کنند اگر تهران اجازه بازرسی از برنامه اتمی خود را بدهد.

اقتصاد دان ایرانی تبار مهرداد عمادی به خبرگزاری رویترز میگوید که در صورت کاسته شدن از تنشهای موجود، شرکتهای نفتی میتوانند در ظرف یکسال به صنعت نفت ایران بازگردند و شرکتهای دیگر از جمله بانکها و خودروسازان به دنبال آنها خواهند آمد.

شهر دبی احتمالا بزرگترین برنده کاهش تحریمها خواهد بود. تجارت دبی با ایران در 18 ماه گذشته یک سوم کاهش یافته و در شش ماه اول سال جاری میلادی به 2.9 میلیارد دلار رسیده است. 10 درصد جمعیت دبی را ایرانیان تشکیل میدهند و قادرند اولین پیشتازان بازگشت سرمایه خارجی به ایران باشند.

پادشاهی سعودی کاهش صادرات نفت ایران در بازار جهانی را جبران کرد و تولید خود را در ماه اوت به بیش از 10 میلیون بشکه در روز رساند. این کشور بدون تردید در صورت کاسته شدن از تحریمهای ایران مجبور خواهد بود تا تولید خود را کاهش داده و به شرایط عادی بازگردد.

طبقه متوسط ایران یکی دیگر از برندگان رفع تحریمهاست، در حالیکه به گفته مهرداد عمادی اقشار صاحب نفوذ و به ویژه بسیاری از سرداران سپاه پاسداران که از نظام بسته اقتصادی متنفع میشوند ممکن است با برداشته شدن تحریمهای اقتصادی چندان موافق نباشند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید