طالبان: زنان در تیم المپیک افغانستان را به رسمیت نمی‌شناسیم

سخنگوی ریاست ورزش طالبان: تنها مسئولیت سه ورزشکار مرد شرکت کننده در المپیک را بر عهده می‌گیریم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کمیته بین المللی المپیک (IOC) یک تیم متشکل از شش ورزشکار افغان، سه زن و سه مرد را با مشورت کمیته ملی المپیک افغانستان که عمدتاً در تبعید هستند، دعوت کرده است.

به گزارش شبکه «فرانس 24»، اتل مشوانی، سخنگوی ریاست ورزش حکومت طالبان به این شبکه گفت: «تنها سه ورزشکار مرد نماینده افغانستان هستند. در حال حاضر ورزش دختران در افغانستان متوقف شده است. وقتی ورزش دختران انجام نمی‌شود چگونه می‌توانند به المپیک بروند؟»

او به خبرگزاری فرانسه گفت: «ما فقط مسئولیت سه ورزشکار مرد شرکت کننده در المپیک را بر عهده می‌گیریم.»

بر بنیاد این گزارش، هر سه زن و دو ورزشکار مرد در خارج از افغانستان زندگی می‌کنند و فقط یک ورزشکار قرار است از افغانستان برای مسابقات المپیک برود.

بر اساس این گزارش، دختران در مسابقات دو و میدانی و دوچرخه سواری به رقابت خواهند پرداخت.

از زمان بازگشت به قدرت در سال 2021، دولت طالبان محدودیت‌هایی را برای حذف زنان از ورزش اعمال کرده است.

کمیته بین‌المللی المپیک در سال 1999، در اولین دوره حکومت طالبان بین سال‌های 1996 تا 2001، زمانی که زنان نیز از ورزش منع شده بودند، افغانستان را از بازی‌ها محروم کرد.

پس از سرنگونی دولت آن زمان طالبان در 2001 به افغانستان اجازه شرکت در مسابقات المپیک داده شد. این بار اما کمیته بین‌المللی المپیک رویکرد متفاوتی را در قبال طالبان در پیش گرفته است، به کمیته المپیک افغانستان اجازه شرکت در مسابقات داده شده و بیشتر ورزشکاران افغان که در خارج از افغانستان هستند برای بازی‌ها انتخاب می‌شوند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید