جنبش «ومن پوست» خواستار اشتراک زنان افغان در نشست‌های بعدی سازمان ملل شد

معاون بخش حقوق زنان در سازمان دیده‌بان حقوق بشر: نشست دوحه یک خیانت بزرگ به زنان افغانستان و هم به زنان در سطح جهان بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

«ومن پوست» جنبشی که از سوی تعدادی از هنرمندان، سیاسیون، فعالان حقوق بشر و خبرنگاران از کشورهای مختلف به شمول افغانستان راه‌اندازی شده است، با نشر بیانیه‌ای خواستار اشتراک زنان افغان در نشست‌های بعدی سازمان ملل متحد درباره افغانستان شد.

این جنبش با نشر بیانیه‌ای در واکنش به عدم دعوت از زنان افغان در نشست اخیر سازمان ملل در دوحه، نوشته است: «نشست دوحه با به حاشیه راندن زنان، خطر پسرفت‌‌های قابل توجه‌ای را ایجاد می‌کند.»

اخیرا سازمان ملل‌ متحد نشستی را 10 سرطان (تیر) در دوحه در باره افغانستان برگزار کرد. این نشست به دلیل عدم حضور فعالان زن و نمایندگان جامعه مدنی افغانستان، با واکنش‌های گسترده روبه‌رو شد.

شکریه بارکزی سفیر سابق افغانستان در بلژیک در باره این نشست گفت: «سازمان ملل باید از دوحه 3 به عنوان فشار برای پایان دادن به سیاست‌های تبعیض‌آمیز و احیای حقوق زنان و دختران در افغانستان استفاده کند. در‌غیر آن نه تنها بی‌عدالتی تداوم می‌یابد، بلکه اعتبار نهادهای بین‌المللی متعهد به حمایت از حقوق بشر نیز خدشه‌دار می‌شود.»

همچنان، فوزیه کوفی، عضو سابق مجلس نمایندگان افغانستان گفت: «حذف زنان از نشست دوحه برخلاف قطعنامه‌های بین‌المللی درباره زنان است.»

هیدر بار معاون بخش حقوق زنان در سازمان دیده‌بان حقوق بشر نیز گفت: «به مدت 25 سال، ما به سازمان ملل چشم دوخته‌ایم که رهبری قطعنامه 1325 شورای امنیت در مورد مشارکت زنان را به عهده داشته باشد. نشست دوحه یک خیانت بزرگ به زنان افغانستان و هم به زنان در سطح جهان بود. همچنان صدمه دراز مدت به اعتبار سازمان ملل خواهد زد.»

قابل ذکر است که در این نشست ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان در رأس هیئتی 6 نفره حضور یافت.

سیاسیون و احزاب مخالف طالبان این نشست را «بدون دستاورد» خواندند اما سخنگوی طالبان این نشست را «ثمربخش» خوانده و اعلام کرد که او در چارچوب و حاشیه این نشست با 24 هیئت خارجی در دوحه دیدار کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید