سخنگوی طالبان:‌ با آمریکا درباره تبادل زندانیان مذاکره می‌کنیم

ایالات متحده در اوایل سال جاری توافق مبادله یک زندانی آمریکایی از افغانستان در مقابل آزادی دستیار افغان اسامه بن لادن، رهبر سابق القاعده را امضا کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سخنگوی طالبان در افغانستان، چهارشنبه 13 سرطان (تیر)، اعلام کرد این گروه در حال مذاکره با آمریکا برای تبادل زندانیان آمریکایی با اعضای بازداشت‌شده طالبان در زندان گوانتانامو است.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان افغانستان در یک نشست خبری گفت: «قرار است در یک مبادله شهروندان خود را آزاد کنیم، زیرا شهروندان آمریکایی برای آن‌ها مهم هستند، همانطور که افغان‌ها برای ما مهم هستند.»

ایالات متحده در اوایل سال جاری قرارداد مبادله یک زندانی آمریکایی با طالبان، در ازای آزادی دستیار افغان اسامه بن لادن، رهبر سابق القاعده را امضا کرد.

واشینگتن موافقت کرد در صورت آزادی رایان کوربرت، شهروند آمریکایی زندانی در افغانستان، محمد رحیم افغانی، دستیار ویژه اسامه بن لادن و یک زندانی دیگر اهل افغانستان را آزاد کند.

استخبارات ( نهاد اطلاعاتی) طالبان، کوربت را در 10 اوت 2022 و چند روز پس از کشته شدن ایمن الظواهری، رهبر وقت القاعده در کابل، دستگیر کرد.

به گفته منابع «العربیه»، کوربرت به اتهام «جاسوسی برای آمریکا و ارتباط او با افشای محل سکونت الظواهری در منطقه دیپلماتیک کابل» بازداشت شده است.

الظواهری در حمله هوایی آمریکا در دوم اوت 2022 در کابل کشته شد. کشتن الظواهری بزرگترین ضربه به القاعده، از زمان کشته‌شدن اسامه بن لادن در سال 2011 بود. با مرگ الظواهری در کابل، تردیدهایی در مورد تعهد طالبان برای عدم میزبانی از گروه‌های تروریستی در این کشور مطرح شد.

دستیار اسامه بن لادن در سال 2007 در حالی که سوار بر اتوبوس در شهر لاهور پاکستان بود توسط نیروهای پاکستانی دستگیر شد. او سپس در سال 2008 به زندان گوانتانامو در آمریکا منتقل شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید