نماینده ویژه آمریکا: نگرانی‌های زنان افغانستان را در نشست دوحه مطرح می‌کنم

برخی از فعالان حقوق زن افغانستانی نشست دوحه را تحریم کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رینا امیری، نماینده‌ ویژه ایالات متحده در امور زنان و حقوق‌ بشر در افغانستان، از مطرح کردن نگرانی‌ها و توصیه‌های زنان و نهادهای حقوق‌بشری افغانستان در سومین نشست دوحه خبر داد.

نماینده ویژه آمریکا، شنبه شب، 9 سرطان (تیر) در صفحه «ایکس» خود نوشت، در سه هفته گذشته با طیف وسیعی از زنان و شبکه‌های حقوق‌بشری افغانستان گفت‌وگو کرده و آنان نگرانی‌ها و توصیه‌های شان را با وی شریک ساخته‌اند.

امیری علاوه کرد تا کنون این موارد را با بیش از 20 کشور و سازمان ملل به اشتراک گذاشته و در نشست دوحه نیز آن‌ها را مطرح خواهد کرد.

او توضیح داد که زنان و نهادهای حقوق‌ بشری به وی گفته‌اند: «فروم‌های تصمیم‌گیری درباره آینده‌ افغانستان باید شامل تنوع کامل شهروندان افغانستان، به‌ویژه زنان، باشد تا در نزد مردم افغانستان مشروعیت داشته باشد.»

آن‌ها افزوده‌اند که باید حقوق‌بشر به‌ویژه حقوق زنان در اولویت قرار گیرند و به آنان فرصت داده شود تا از خود دفاع کنند.

از سوی دیگر تعدادی از فعالان حقوق زن از جمله حبیبه سرابی، عضو هیأت مذاکره‌کننده‌ حکومت پیشین افغانستان اعلام کرد با آن‌که در نشست دوحه دعوت شده اما در آن شرکت نمی‌کند.

او توضیح داد سازمان ملل تا کنون نتوانسته است قطع‌نامه 2721 شورای امنیت در باره تعیین فرستاده ویژه و عملی‌ساختن توصیه‌های ارزیابی مستقل، و مهم‌تر از همه، نیاز به تضمین مشارکت کامل، برابر و معنادار زنان در تمام روند را اجرا کند.

نبیله مصلح و زبیده اکبری، دیگر فعالان حقوق‌بشر افغانستانی نیز اعلام کردند با آن‌که در نشست دوحه دعوت شدند اما در آن شرکت نمی‌کنند.

سومین نشست نمایندگان ویژه کشورها در امور افغانستان به میزبانی سازمان ملل تا ساعاتی دیگر در شهر دوحه آغاز خواهد شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید