نگرانی فضل‌الرحمان از احتمال تشکیل امارت اسلامی در مناطق پاکستانی همجوار با افغانستان

رهبر حزب جمعیت علمای اسلام پاکستان: 40 تا 50 هزار فرد مسلح از مرزهای افغانستان به داخل پاکستان نفوذ کرده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

فضل‌الرحمان، رهبر حزب «جمعیت علمای اسلام پاکستان» طی نشستی در پارلمان این کشور درباره احتمال تشکیل حکومت امارت اسلامی در منطقه مرزی دره اسماعیل خان هم‌جوار با افغانستان هشدار داد.

به گزارش خبرگزاری «دی ناشین» پاکستان، فضل‌الرحمان روز چهارشنبه 6 سرطان (تیر) در پارلمان این کشور گفت: «40 تا 50 هزار فرد مسلح از مرزهای افغانستان عبور کرده‌اند و بیم آن می‌رود که حکومت امارت اسلامی در دره اسماعیل خان، بانو و سایر شهرستان‌های مجاور آن حکمفرما شود.»

او گفت: «دولت باید شرایط ملموسی را برای افرادی که در مرزهای پاکستان و افغانستان زندگی می‌کنند، فراهم کند.»

همچنین فضل‌الرحمان با اشاره به عملیات «عزم استحکام» که توسط ارتش پاکستان برای پاکسازی این مناطق مرزی این کشور از کانون‌های تروریستی آغاز شده است، گفت: «این عملیات به‌جای برقراری ثبات، کشور را به بی‌ثباتی می‌کشاند.»

گفتنی است که اخیرا اختلافات میان پاکستان و طالبان افغانستان به دلیل پناه دادن به اعضای گروه «تحریک طالبان پاکستان» افزایش یافته است.

از زمان تسلط گروه طالبان افغان بر افغانستان در 2021، حملات «تروریستی» در پاکستان به اوج خود رسیده و مقام‌های پاکستانی بارها از طالبان افغان خواستند تا جلوی فعالیت‌های گروه موسوم به تحریک طالبان پاکستانی از مبدا خاک افغانستان را بگیرد.

طالبان افغانستان اما همواره حضور گروه‌های تروریستی در خاک این کشور که فعالیت‌های آنها باعث تیرگی روابط اسلام آباد و کابل شده‌ است را رد می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید