کنگره آمریکا لایحه قطع دسترسی طالبان به کمک‌های مالی را بررسی می‌کند

نایب رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا: این که هر پولی به طالبان برسد، بسیار ناپسند است. ما 35 تریلیون دلار بدهی داریم و نیازی به تامین مالی دشمنان خود نداریم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

تیموتی بروچت، نایب رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا اعلام کرد که قرار است اعضای مجلس نمایندگان لایحه قطع دسترسی طالبان افغانستان به کمک‌های مالی آمریکا را بررسی کند.

به گزارش شبکه «فاکس نیوز»، به نقل از بروچت، در صورت تصویب این لایحه، وزارت امور خارجه آمریکا مجبور خواهد شد به مجلس نمایندگان گزارش دهد که کدام کشورها به طالبان که از 2021 بر افغانستان حکومت می‌کند، کمک کرده‌اند.

بر اساس این گزارش، این لایحه وزارت امور خارجه آمریکا را وادار خواهد کرد تا یک استراتژی برای منصرف کردن کشورها از ادامه کمک به طالبان ایجاد کند.

بروچت در مصاحبه‌ با «فاکس نیوز» گفت: «این که هر پولی به طالبان برسد، بسیار ناپسند است. ما 35 تریلیون دلار بدهی داریم و نیازی به تامین مالی دشمنان خود نداریم.»

او همچنین اظهار داشت: «پول نقد که به طالبان منتقل می‌شود، در واقع دلارهای مالیات دهندگان ایالات متحده را هدر می‌دهد.»

بروچت در این مصاحبه وزارت امور خارجه آمریکا را متهم کرد که عمداً اطلاعات در مورد این‌که چه مقدار دلار آمریکایی به طالبان رفته است را فاش نمی‌کند.

بر اساس گزارش بازرس ویژه آمریکا برای بازسازی افغانستان (سیگار) که در ماه مه گذشته منتشر شد، از زمانی که طالبان بر افغانستان مسلط شدند، ایالات متحده بیش از 2.8 میلیارد دلار برای رسیدگی به بحران انسانی به این کشور کمک کرده است.

مایکل مک‌کال، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا در آن زمان گفت: «این غیرقابل قبول است که کمک‌های مالی ایالات متحده به نفع طالبان باشد. دولت بایدن باید اقدامات فوری برای جلوگیری از انتقال دلارهای مالیات‌دهندگان آمریکایی به طالبان انجام دهد.»

گفتنی است که این اقدام مجلس نمایندگان آمریکا مورد استقبال گسترده سیاسیون افغان مخالف طالبان و کاربران افغان در شبکه‌های اجتماعی قرار گرفته است.

حکومت طالبان اما تاکنون در این باره اظهارنظری نکرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید