گزارش جدید سازمان ملل: حوادث امنیتی در افغانستان 55 درصد افزایش یافته‌ است

گزارش سه‌ماهه سازمان ملل درباره اوضاع افغانستان: حکومت دفاکتوی طالبان به تلاش برای تقویت روابط دوجانبه دیپلماتیک خود با سایر کشورها از جمله کشورهای منطقه ادامه می‌دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در گزارش جدید سه ماهه از وضعیت افغانستان که بر اساس قطعنامه‌های مجمع عمومی و شورای امنیت سازمان ملل متحد و بنا به درخواست آنتونیو گوترش، دبیرکل این نهاد بین‌المللی تهیه شده، اعلام شده است که حوادث امنیتی در افغانستان در سایه حکمرانی دفاکتوی طالبان، 55 درصد افزایش یافته است.

در این گزارش که جمعه یکم سرطان (تیر) توسط دفتر هیأت معاونت سازمان ملل (یوناما) نشر شد، آمده است که مقامات حکومت دفاکتوی طالبان در افغانستان به‌رغم برخی تنش‌های داخلی و ساختاری خود علنا انسجام خود را حفظ کرده و با اعمال سلطه بر کل جغرافیای ملی این کشور، برای بهبود روابط با گروه‌های اجتماعی محلی و بر طرف کردن شکاف‌ها و کسب حمایت‌های آنها تلاش می‌کنند.

در عین حال همچنین گفته شده است که حکومت طالبان فضای موجود را بر مشارکت زنان و مردان در فعالیت‌های اجتماعی و سیاسی تنگ‌تر کرده است و با آغاز سال تحصیلی جدید در ماه مارس همچنان درهای مدارس برای سومین سال متوالی به روی دخترانی که تحصیلات پایه ششم ابتدایی خود را به پایان رسانده‌اند بسته مانده است و این دختران از ادامه تحصیل بازمانده‌اند.

در گزارش نیز آمده است که مقامات طالبان مردم افغانستان را به فرستادن فرزندان‌شان برای تحصیل در مکاتب دینی اسلامی تشویق می‌کنند.

در گزارش سه‌ماهه سازمان ملل درباره اوضاع افغانستان بیان شد که حکومت دفاکتوی طالبان در این کشور، به تلاش برای تقویت روابط دوجانبه دیپلماتیک خود با سایر کشورها از جمله کشورهای منطقه ادامه می‌دهد.

در ادامه این گزارش گفته شده است که «حوادث امنیتی از اول فوریه تا 13 ماه مه امسال، 55 درصد نسبت به زمان مشابه در سال گذشته در افغانستان افزایش یافته‌ است.»

در گزارش نیز آمده‌ است که این حوادث امنیتی در افغانستان اغلب توسط «داعش خراسان» و به میزان کمتری نسبت به آن، توسط گروه‌های مسلح مخالف طالبان انجام شده است.

بر بنیاد این گزارش، در مدت این سه ماه «یوناما» دست‌کم دو هزار و 505 رویداد امنیتی را ثبت کرده که بیشتر آن در مناطق مرکزی، شمال‌ شرقی، جنوب شرقی و جنوب اتفاق افتاده است.

در گزارش آمده است: «طی این مدت، 106 درگیری مسلحانه ثبت شده که نسبت به زمان مشابه در سال گذشته، افزایش نشان می‌دهد.»

اختلافات درون گروهی طالبان

در گزارش این نهاد بین‌المللی همچنان به اختلافات درون‌گروهی میان مقام‌های طالبان بر سر مبارزه با مواد مخدر و فعالیت کمیسیون تصفیه صفوف اشاره شده است.

در ادامه گزارش آمده است: «به نظر می‌رسد که ملا هبت‌الله آخوندزاده رهبر طالبان فشارهای بیشتری را از قندهار بر فرایندهای حکومتداری در کابل اعمال می‌کند.»

گزارش سازمان ملل همچنان اشاره داشت که طالبان حقوق 170 هزار کارمند بازنشسته دولت را نمی‌دهد و نظامیان این گروه یک تجمع نزدیک به 200 نفری کارمندان بازنشسته را در شهر کابل متفرق کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید