ریچارد بنت: دختران افغانستان از رویاهای‌ خود دست نمی‌کشند

یونیسف: یک هزار روز از محرومیت آموزش دختران بالاتر از کلاس ششم در افغانستان می‌گذرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ریچارد بنت، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد برای افغانستان اعلام کرد، دختران این کشور به‌رغم محرومیت یک هزار روزه از آموزش حاضر به کنار گذاشتن رویاهای خود نیستند.

گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل، جمعه، 25 جوزا (خرداد) در صفحه «ایکس» خود نوشت، باید در عزم خود برای ایستادن در کنار دختران افغانستان محکم باشیم.

او با پیوستن به کارزار «صدای دختران افغانستان» افزود باید همه ما از حق تحصیل برای هر دختر این کشور دفاع کنیم.

بنت علاوه کرد: «آموزش نه تنها یک حق انسانی است که نمی‌تواند منتظر آن‌ها باشد، بلکه سرعت‌دهنده قدرتمندی برای جهانی بهتر، عادلانه تر و مرفه است.»

روز گذشته کاترین راسل، مدیر اجرایی صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد «یونیسف» در یک بیانیه اعلام کرد که یک هزار روز از ممنوعیت آموزش دختران بالاتر از کلاس ششم در افغانستان می‌گذرد.

بر بنیاد اعلامیه حقوق کودکان به‌ویژه دختران نباید در گروه سیاست باشد و ممنوعیت آموزش آنان را «یک نقطه‌ عطف غم‌انگیز و نگران‌کننده» توصیف کرد.

همچنان گوردون براون، فرستاده ویژه سازمان ملل متحد برای آموزش جهانی نیز با حمایت از کارزار «صدای دختران افغانستان» خواستار اتحاد جهان در حمایت از آنان شد.

کارزار «صدای دختران افغانستان» از سوی یک نهاد موسوم به «آموزش نمی‌تواند منتظر بماند» راه‌اندازی شده است.

گروه طالبان پس از تسلط دوباره بر افغانستان در نخست مکاتب دخترانه را تعطیل کردند و در سوم ماه حمل (فروردین) 1401 اعلام کرد که دروازه مکاتب به روی دختران بالاتر از کلاس ششم تا اطلاع بعدی مسدود است.

اما کنون دروازه مکاتب به روی دختران بالاتر از کلاس ششم باز نشده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید