روسیه: برای مبارزه با تروریسم و جرایم سازمان‌یافته با طالبان تماس داریم

پوتین: برقراری روابط با طالبان در افغانستان ضروری است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه‌ روسیه طی اظهاراتی گفت، مسکو برای مبارزه با تروریسم، جرایم سازمان‌یافته و قاچاق مواد مخدر با طالبان تماس دارد.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه، یک‌شنبه 20 جوزا (خرداد) در پیوند به واکنش‌ها به تعامل مسکو با طالبان به «خبرگزاری تاس» گفت، تماس با طالبان با منافع ملی مسکو مرتبط است.

به گفته او برخی از روزنامه‌نگاران و وبلاگ‌نویسان به این واقعیت که روسیه با طالبان در تماس است «واکنش عصبی» نشان می‌دهند و ظاهرا متوجه نیستند که «راه‌حل مشکلاتی مانند مبارزه با قاچاق مواد مخدر، تروریسم و جنایات سازمان‌یافته در واقع نیازمند تماس است.»

او در حاشیه مجمع اقتصادی سن‌ پترزبورگ در مورد چگونگی حذف نام طالبان از فهرست سازمان‌های تروریستی بیان کرد کارشناسان در بخش‌های مختلف درباره آن کار می‌کنند.

زاخارووا علاوه کرد: «این به نفع ما است که به تغییرات به‌طور عملی و در راستای نگرش‌های متمرکز بر منافع ملی پاسخ دهیم.»

سخنگوی وزارت خارجه روسیه همچنان افزود حضور هیئت طالبان در این مجمع تصادفی نیست، زیرا چشم‌ اندازهای برای تقویت روابط تجاری سودمند وجود دارد.

بیست‌وهفتمین مجمع اقتصادی سن‌ پترزبورگ از پنجم تا هشتم ژوئن برگزار شد و عبدالمنان عمری، وزیر کار و امور اجتماعی طالبان نیز در آن شرکت کرده بود.

پیش‌تر ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، در یک نشست خبری در تاشکند، پایتخت ازبکستان، برقراری روابط با طالبان حاکم بر افغانستان را ضروری خواند.

«خبرگزاری تاس»، سه‌شنبه هشتم جوزا در گزارشی نوشت که پوتین در نشست خبری گفت از آن‌جایی که طالبان افغانستان را در کنترل دارد، ایجاد روابط با این گروه ضروری است.

همزمان سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در گفت‌وگو با خبرنگاران در تاشکند، طالبان را قدرت «واقعی» در افغانستان خواند.

وزیر خارجه روسیه، دوشنبه هفتم جوزا، در پاسخ به سوالی در مورد پیشنهاد حذف طالبان از فهرست گروه‌های تروریستی گفت: «آن‌ها (طالبان) قدرت واقعی هستند و ما به افغانستان اهمیت می‌دهیم.»

اما اظهارات مقامات ارشد کرملین، از جمله ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری و سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه مبنی بر لزوم برقراری روابط با حکومت طالبان و خارج ساختن این گروه از فهرست سازمان‌های تروریستی واکنش‌های گسترده‌ای به‌دنبال داشته است.

کاخ سفید در واکنش به اظهارات وزیر خارجه روسیه اعلام کرد که خارج ساختن طالبان از لیست گروه‌های تروریستی، پیامی «وحشتناک» به‌دنبال دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید