دو شهروند افغانستان بر اثر تیراندازی مرزبانان تاجیکستان کشته شدند

در اوایل سال جاری نیز هفت شهروند افغانستان با گلوله مرزبانان تاجیکستانی کشته شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

منابع رسانه‌ای افغانستان از کشته‌شدن دو شهروند این کشور بر اثر تیراندازی مرزبانان تاجیکستان در ولایت بدخشان خبر می‌دهند.

روزنامه «اطلاعات روز» دوشنبه 21 جوزا (خرداد) به نقل از منابع خود نوشت، این حادثه زمانی به وقوع پیوست که «15 نفر از باشندگان ولسوالی «یاوان» قصد داشتند برای طلاکاری از رودخانه آمو عبور کنند و به تاجیکستان بروند».

بر بنیاد گزارش، برخی از این افراد مسلح بودند و با شنیدن هشدار ایست مرزبانان تاجیکستان پا به فرار گذاشته‌اند که در نتیجه تیراندازی مرزبانان به سوی آنان، یک مرد و یک پسر نوجوان کشته شدند.

گزارش افزود این اتفاق در روستای «شولیر» ولسوالی یاوان رخ داده است و 13 تن دیگر از این افراد موفق شدند از آنجا فرار کنند.

حکومت طالبان تاکنون در این مورد اظهار‌نظری نکرده است.

اتفاقات مشابهی پیش از این نیز در نقاط مرزی میان افغانستان و تاجیکستان به وقوع پیوسته است.

روزنامه «هشت صبح» افغانستان در اوایل سال جاری گزارش داده بود که دست‌کم 7 شهروند این کشور پس از آن‌که به‌طور غیرقانونی وارد قلمرو تاجیکستان شده بودند با گلوله مرزبانان این کشور کشته شدند.

در گزارش آمده است این افراد مواد مخدر قاچاق می‌کردند و از روستای مرزی «نوآباد» ولسوالی «چاه‌آب» ولایت تخار، وارد خاک تاجیکستان شده بودند.

این اتفاقات در حالی رخ می‌دهد که همسایه‌های شمالی افغانستان بارها از ورود عوامل گروه‌های تروریستی و قاچاقچیان مواد مخدر از خاک افغانستان به قلمروهای خود ابراز نگرانی کرده‌اند.

اخیرا رئیس کمیته امنیت ملی قرقیزستان در اظهاراتی گفت که حضور «گروه‌های تروریستی» در شمال افغانستان، مرزهای این کشورها را تهدید می‌کند.

کامچی‌بیک تاشیف در این‌باره افزایش [حضور] گروه‌های تروریستی در شمال افغانستان را تهدیدی واقعی علیه امنیت مرزهای جنوبی کشورهای آسیای میانه توصیف کرد.

ذبیح‌الله مجاهد
ذبیح‌الله مجاهد

اما ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان در واکنش به اظهارات رئیس کمیته امنیت ملی قرقیزستان درباره حضور تروریست‌ها در شمال افغانستان گفت که خاک افغانستان تهدیدی برای دیگران نیست.

مجاهد، یکشنبه 6 جوزا (خرداد) در صحبت با «رادیو و تلویزیون ملی افغانستان» که تحت اداره طالبان است، گفت:«هیچ گروه خودسر در کشور حضور ندارد و خاک افغانستان [کانون] تهدیدی برای کشورهای منطقه و جهان نیست.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید