تاکید چین و پاکستان بر تشکیل «چارچوب سیاسی فراگیر» در افغانستان

وزیر دفاع پاکستان: افغانستان پشت موج ترورهای اخیر در خاک پاکستان است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

چین و پاکستان در بیانیه مشترک از جامعه بین‌المللی خواستند تلاش‌ هماهنگ برای تشویق طالبان مبنی بر تشکیل «چارچوب سیاسی فراگیر» و اتخاذ سیاست‌های متعادل را در دستور کار خود قرار دهند.

پس از دیدار شهباز شریف، نخست وزیر پاکستان و شی جین پینگ، رئیس‌جمهوری چین در بجینگ، دو طرف شنبه 19 جوزا (خرداد) این اعلامیه را منتشر کردند.

در این اعلامیه، پکن و اسلام‌‌آباد از طالبان خواست باید سیاست «حسن همجواری» را تعقیب و با گروه‌های تروریستی در افغانستان بگونه قاطعانه مبارزه کند.

در اعلامیه بار دیگر تاکید شده است که طالبان باید اجازه ندهد که از خاک این کشور برای اقدامات تروریستی استفاده شود.

رهبران دو کشور توافق کرده‌اند که ارتباطات و هماهنگی در مورد مسئلۀ افغانستان را تقویت کنند و همچنان: «نقش مثبت و سازنده‌ در کمک به افغانستان برای دستیابی به توسعه‌ی پایدار و ادغام در جامعه بین‌المللی ایفا کنند.»

در بخش از اعلامیه آمده است که دو کشور: «خواستار تلاش‌های هماهنگ جامعه جهانی برای کمک به افغانستان برای رسیدگی به چالش‌ها در زمینه‌هایی مانند وضعیت بشردوستانه و توسعه اقتصادی شده‌اند.»

شهباز شریف، نخست‌وزیر پاکستان هفته گذشته در یک سفر چهار روزه وارد چین شد و با مقامات این کشور در مورد مسائل مختلف از جمله وضعیت افغانستان گفت‌وگو کرد.
این در حالی است که مقامات پاکستان بارها مدعی شدند که برخی مخالفان اسلام‌آباد در افغانستان بسر می‌برند.

پیش‌تر خواجه آصف، وزیر دفاع پاکستان طی اظهاراتی گفت که «افغانستان پشت موج ترورهای اخیر در خاک پاکستان است.»

خواجه آصف، دوشنبه 13 حمل (فروردین) در گفت‌وگو با رسانه‌های پاکستان گفت: «تا زمانی که افغانستان کمپ‌های آموزشی، پناهگاه‌ها و تاسیسات خود را به روی تروریست‌ها تعطیل نکند، این چرخه ادامه خواهد داشت.»

اما ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان افغانستان به ادعای خواجه محمد آصف، وزیر دفاع پاکستان که گفته بود، کانون تروریسم ضد‌پاکستان در افغانستان است، واکنش نشان داده و اظهارات او را «بی‌اساس» خواند.

سخنگوی طالبان گفت: «چنین اظهاراتی فرار از مسئولیت و توجیه مشکلات خودشان [پاکستان] است.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید