واکنش‌ها به اظهارات صدراعظم آلمان درباره اخراج پناهجویان «مجرم» به افغانستان و سوریه

«دویچه وله»: آلمان مجرمان را به مناطق و کشورهای جنگ‌زده اخراج نمی‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

پس از آن‌که یک جوان 25 ساله افغان با ضربات چاقو به 5 نفر در شهر مانهایم آلمان حمله کرد، بحث اخراج پناهجویان افغان و سوری دوباره در این کشور داغ شده است.

به گزارش «دویچه وله انگلیسی»، پس از حمله در مانهایم، اولاف شولز، صدراعظم آلمان، روز پنجشنبه 17 جوزا (خرداد) سه روز قبل از انتخابات پارلمان اروپا، در سخنرانی‌اش تاکید کرد که «مهار مهاجرت‌های غیرقانونی» در طول مبارزات انتخاباتی در دستور کارش قرار گرفته است.

شولز گفت: «این گونه مجرمان باید اخراج شوند حتی اگر از سوریه یا افغانستان آمده باشند. جنایتکاران و تهدیدهای تروریستی در اینجا جایی ندارند.»

اخیرا یک مهاجر 25 ساله افغان به یک تجمع راستگرایان منتقد اسلام در شهر مانهایم آلمان با چاقو حمله کرد که منجر به کشته‌ شدن یک پلیس و زخمی‌شدن پنج تن دیگر شد. خود مهاجم نیز مجروح شد و اکنون در بازداشت پلیس است.

بر اساس این گزارش، مظنون ده سال پیش به عنوان یک خردسال بدون همراه به آلمان آمد. درخواست پناهندگی او رد شد اما طبق مقرراتی که به عنوان «Duldung» شناخته می‌شود، اجازه اقامت در این کشور را یافت. پلیس آلمان اکنون در حال تحقیق است و احتمالاً محاکمه جنایی در پی خواهد داشت.

در گزارش «دویچه وله» آمده است: «افرادی که متهم به جرم در آلمان هستند، باید در دادگاه آلمان محاکمه شوند، خواه تابعیت آلمانی داشته باشند یا نداشته باشند. مجرمان خارجی تنها پس از گذراندن دوران محکومیت خود به طور بالقوه از کشور اخراج می‌شوند، به این معنی که مجوز اقامت آنها لغو می شود.»

در این گزارش همچنان آمده است که «آلمان مجرمان را به مناطق و کشورهای جنگ‌زده اخراج نمی‌کند.»

در گزارش آمده است: «اگر افراد فاقد مدارک معتبر باشند، اگر کشوری مایل به پذیرش آنها نباشد، کشور مبدأ آنها منطقه جنگی باشد یا اگر خودشان دارای مشکلات بهداشتی جدی هستند که در کشورهای مبدأ قابل درمان نیستند، به کشورشان بازگردانده نمی‌شوند.»

آلمان اخراج به افغانستان را با به دست گرفتن قدرت توسط طالبان در سال 2021 به حالت تعلیق درآورد و از سرگیری اخراج به افغانستان مستلزم توافق رسمی با طالبان است. اما آلمان دولت طالبان را به رسمیت نمی‌شناسد، بنابراین برلین نمی‌تواند رسماً با طالبان توافقنامه‌ای برای بازگشت افغان‌ها به کشورشان امضا کند.

بر بنیاد این گزارش، آلمان فقط به کشورهایی که امن هستند اخراج می‌کند، مانند کشورهای اعضای اتحادیه اروپا، بالکان، سنگال و غنا و از دسامبر سال جاری اخراج به گرجستان و مولداوی را آغاز کرده است.

گفتنی است که جنایتکاران محکوم به سوریه نیز اخراج نمی‌شوند، زیرا از سال 2011 جنگ داخلی در آنجا جریان دارد.

واکنش طالبان

عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت خارجه دولت طالبان در واکنش به اظهارات مقامات آلمانی مبنی بر اخراج پناهجویان مجرم افغانستانی، از برلین خواست پناهجویان را به کشور سوم نفرستد.

سخنگوی وزارت خارجه طالبان، جمعه 18 جوزا (خرداد)، در یک اعلامیه نوشت، دو کشور باید موضوع اخراج پناهجویان را از راه دیپلماتیک مدیریت کنند تا این پناهجویان «به بهانه‌ای به سرنوشت نامعلوم دچار نشوند» و به کشور سوم سپرده نشوند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید