درخواست طالبان از آلمان: پناهجویان افغانستانی را به کشور سوم نفرستید

صدر اعظم آلمان: پناهجویان جنایتکار افغانستانی و سوری اخراج خواهند شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت خارجه دولت طالبان در واکنش به اظهارات مقامات آلمانی مبنی بر اخراج پناهجویان مجرم افغانستانی، از برلین خواست پناهجویان را به کشور سوم نفرستد.

سخنگوی وزارت خارجه طالبان، جمعه 18 جوزا (خرداد)، در یک اعلامیه نوشت، دو کشور باید موضوع اخراج پناهجویان را از راه دیپلماتیک مدیریت کنند تا این پناهجویان «به بهانه‌ای به سرنوشت نامعلوم دچار نشوند» و به کشور سوم سپرده نشوند.

بحث در مورد اخراج پناهجویان افغانستانی از آلمان پس از آن آغاز شد که چند روز قبل یک مهاجر 25 ساله افغانستان، به تجمع راستگرایان منتقد اسلام در شهر مانهایم آلمان با چاقو حمله کرد که منجر به کشته‌شدن یک پلیس و زخمی‌شدن پنج تن دیگر شد.

نانسی فایزر، وزیر داخله (کشور) آلمان در واکنش به این حمله گفت: کسانی که «به طور بالقوه تهدیدی برای امنیت آلمان هستند، باید سریعاً از کشور اخراج شوند.»

اولاف شولتز، صدر اعظم آلمان که روز گذشته در مورد مسایل امنیتی در پارلمان این کشور صحبت می‌کرد گفت، «جنایتکاران باید اخراج شوند - حتی اگر از سوریه و افغانستان آمده باشند.»

از آنجایی که دولت آلمان روابط دیپلماتیک با طالبان ندارد، آن عده از پناهجویانی که درخواست پناهندگی آن‌ها رد شده است نیز تا کنون اخراج نشدند.

شولتز در این زمینه افزود، برلین در حال پیدا کردن راه حلی است تا پناهجویانی که متهم به جرم و جنایت هستند را به کشورهای همسایه افغانستان اخراج کند.

همزمان برخی از احزاب آلمانی نیز خواستار اخراج اسلام‌گرایان رادیکال و مجرمان خطرناک به کشورهای خود از جمله افغانستان و سوریه شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید