سازمان ملل از طالبان خواست «مجازات بدنی» را فورا متوقف کند

گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل شلاق زدن بیش از 60 نفر در سرپل را محکوم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جرمی لارنس، سخنگوی بخش حقوق بشر سازمان ملل متحد در واکنش به شلاق ‌زدن بیش از 60 نفر توسط طالبان در ولایت (استان) سرپل، گفت که تنبیه بدنی «نقض آشکار قوانین بین‌المللی حقوق بشر» است.

سخنگوی حقوق بشر سازمان ملل، چهارشنبه شب 16 جوزا (خرداد)، در بیانیه‌ای، از تنبیه بدنی متهمان توسط دولت طالبان در افغانستان شدیدا ابراز نگرانی کرد.

منابع خبری افغانستان، سه‌شنبه 15 جوزا خبر دادند که طالبان بیش از 60 نفر به‌شمول زنان را در ورزشگاه‌ مرکزی ولایت سرپل در ملاءعام شلاق زد.

در بیانیه حقوق بشر آمده است: «تنبیه بدنی نقض آشکار قوانین بین‌المللی حقوق بشر است. افغانستان عضو کنوانسیون منع شکنجه و سایر رفتارها یا مجازات‌های ظالمانه، غیرانسانی یا تحقیرآمیز و میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی است.»

بر بنیاد بیانیه، زنانی که به اتهام جرایم به اصطلاح «اخلاقی» مجازات می‌شوند پس از آن در معرض خطر افزایش خشونت از سوی خانواده‌ و اجتماع قرار می‌گیرند.

بخش حقوق بشر سازمان ملل از طالبان خواست فورا تمام انواع تنبیه بدنی را متوقف کند.

جرمی لارنس همچنان علاوه کرد که باید از احترام کامل به روند قانونی و حقوق محاکمه عادلانه به‌ویژه دسترسی به وکالت قانونی برای تمام متهمان اطمینان حاصل شود.

همزمان ریچارد بنت، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل برای افغانستان نیز مجازات بدنی متهمان در سرپل را محکوم کرد و خواستار توقف این عمل طالبان شد.

از سویی دیگر دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد در این کشور (یوناما) همچنان به شلاق ‌زدن متهمان در ملاءعام در سرپل واکنش نشان داد و از طالبان خواست به تعهدات بین‌المللی احترام بگذارد.

طالبان پس از تسلط بر افغانستان، شلاق زدن متهمان در ملاءعام که در دوران اول حکومت این گروه اجرا می‌شد را از سرگرفتند.

پیش‌تر دادگاه عالی طالبان از شلاق زدن 11 نفر به اتهام‌های مختلف در ملاءعام، در ولایت‌های خوست در شرق و غزنی در جنوب افغانستان خبر داد.

بر بنیاد اعلامیه دادگاه عالی طالبان هر فرد متهم بر اساس حکم دیوان جزا و امنیت محکمه‌ ابتدائیه‌ شهری طالبان در خوست، 39 ضربه شلاق زده‌ شدند.

دادگاه طالبان علاوه کرد از میان متهمان، شش نفر آن‌ها به سه سال، یک تن آنان به دو سال و دیگر افراد به شش الی 15 ماه حبس تنفیذی محکوم شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید