برنامه جهانی غذا: برای کمک به سیل‌زدگان افغانستان 14 میلیون دلار نیاز داریم

تنها در سه ولایت افغانستان حدود 450 نفر در پی سیلاب‌های اخیر جان باختند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

برنامه جهانی غذا اعلام کرد که برای بازسازی معیشت خانواده‌های آسیب‌دیده در مناطق سیل‌زده افغانستان به 14.5 میلیون دالر (دلار) بودجه نیاز دارد.

برنامه جهانی غذا، دوشنبه 14 جوزا (خرداد)، در صفحه «ایکس» خود نوشت تا کنون به بیش از 65 هزار نفر در مناطق سیل‌زده این کشور کمک کرده است.

جاری‌شدن سیلاب‌های ویرانگر طی چند ماه گذشته در مناطق مختلف افغانستان از جمله ولایت‌های (استان‌های) بغلان، غور، تخار، فاریاب و بدخشان خسارات هنگفت مالی و انسانی برجای گذاشت.

از آن‌جایی که زمین‌های زراعتی تنها منبع معیشت خانواده‌های روستایی در این کشور به شمار می‌رود تخریب این زمین‌ها در پی سیلاب‌ها، مردم را با مشکلات زیادی روبرو ساخته است.

پیش‌تر اتحادیه اروپا اعلام کرد که 400 هزار یورو به کسانی که در سیلاب‌های اخیر در شمال افغانستان آسیب دیدند، کمک می‌کند.

اتحادیه اروپا روز سه‌شنبه اول جوزا با نشر اعلامیه‌ای در رسانه اجتماعی «ایکس» نوشت: «این کمک توسط شریکان بشردوستانه اتحادیه اروپا (ACTED) و (DACAAR) به سیلاب‌زدگان در بغلان، بدخشان و تخار ارائه خواهد شد.»

دفتر هیئت معاونت ملل متحد برای افغانستان «یوناما» در شبکه اجتماعی «ایکس» نوشت که سیلاب‌های اخیر در ولایت بغلان در شمال افغانستان 60 هزار تن را متأثر ساخته‌ است.

سازمان نجات کودکان از بی‌خانمانی حدود 40 هزار کودک افغانستانی در پی باران‌های شدید و جاری‌شدن سیل در ولایت بغلان خبر داد.

سازمان نجات، 24 ثور (اردیبهشت)، در گزارش خود نوشت، جاری‌شدن سیل طی روزهای اخیر در ولایت بغلان زندگی حدود 80 هزار نفر را تحت تاثیر قرار داد.

هر چند دولت طالبان آمار کلی از خسارت انسانی سیلاب‌های اخیر در افغانستان ارائه نکرده است اما گزارش‌ها نشان می‌دهد که تنها در سه ولایت حدود 450 نفر جان خود را از دست دادند.

وزارت مهاجرین طالبان 23 ثور اعلام کرد، در پی سیل در ولسوالی‌های (شهرستان‌های) «برکه» و «بغلان مرکزی» ولایت بغلان 315 نفر جان باختند و یک هزار و 630 تن دیگر زخمی شدند.

«رادیو تلویزیون ملی» فاریاب تحت نظارت طالبان گزارش داد که در پی سیلاب‌های اخیر در این ولایت حدود 80 نفر جان باختند، 5 نفر مجروح شدند و 5 تن دیگر نیز مفقود است.

از سویی دیگر مسئولان محلی طالبان در ولایت غور در مرکز افغانستان از جان‌باختن دست‌کم 50 نفر در پی سیلاب‌های ویرانگر خبر دادند.

برنامه جهانی غذا پنج‌شنبه 3 جوزا در صفحه «ایکس» خود نوشت: «تا کنون نزدیک به 20 هزار نفر که در سیلاب آسیب دیده‌اند را با کمک‌های غذایی پشتیبانی کرده‌ایم.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید