افزایش 50 درصدی اخراج مهاجرین افغانستانی از ایران

طالبان: پلیس و شهرداری‌های ایران را به آزار و اذیت مهاجرین متهم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مسئولان محلی دولت طالبان در ولایت (استان) هرات در غرب کشور، از افزایش 50 درصدی اخراج مهاجرین افغانستانی طی روزهای اخیر از ایران خبر دادند.

شبکه تلویزیونی «طلوع نیوز» یک‌شنبه 13 جوزا (خرداد) به نقل از ریاست مهاجرین و عودت‌کنندگان طالبان در هرات نوشت، روزانه دست‌کم 3 هزار مهاجر افغانستانی از ایران اخراج و به کشور بازگردانده می‌شوند.

بر بنیاد گزارش، عبدالله قیومی آمر ریاست مهاجرین طالبان در بندر اسلام‌قلعه هرات، ایران را به آزار و اذیت مهاجرین متهم کرد و گفت: «لت‌وکوب، شکنجه و گرفتن پول مهاجران در اردوگاه‌ها و شهرداری‌های ایران، چیزهایی است که برای همه آشکار است.»

برخی از مهاجرین اخراج‌شده نیز در گفت‌وگو با «طلوع نیوز»، پلیس و شهرداری‌های ایران را به باج‌گیری متهم کرده و گفتند که به بهانه‌های مختلف و با استفاده از «زور» از آن‌ها پول گرفته شده است.

حضرت‌الله زعیم آغا، کمیسار بندر اسلام‌قلعه در هرات بیان کرد ایران برخی مهاجرین که دارای مدرک اقامتی قانونی و ویزا هستند را نیز اخراج کرده است.

او اظهار کرد: «بعضی روزها تعداد اخراجی‌ها زیاد است، حتی 10 تا 15 نفر که ویزا هم دارند از ایران اخراج می‌شوند و بعضی روزها به گونه‌ای است که فردی چهار روز به ایران رفته و پس اخراج شده است.»

اما کنسولگری جمهوری اسلامی در شهر هرات بارها بدرفتاری پلیس ایران با مهاجرین افغانستانی را انکار و رد کرده است.

وزارت مهاجرین و عودت‌کنندگان طالبان در تازه‌ترین آمار خود از بازگشت اجباری و داوطلب یک هزار و 958 مهاجر طی یک روز گذشته از ایران خبر داد.

طی روزهای اخیر روند اخراج مهاجرین افغانستانی از ایران و پاکستان افزایش یافته است و طالبان بارها خواستار توقف اخراج مهاجرین از کشورهای همسایه شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید