کابلوف نسبت به پیامد منفی «تجزیه افغانستان» در منطقه هشدار داد

اظهارات اخیر مقامات روسیه در مورد ارتباط با طالبان با واکنش‌های گسترده‌ای روبرو شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ضمیر کابلوف، نماینده ویژه روسیه برای افغانستان بار دیگر از تمایل مسکو برای ارتباط با طالبان گفت و خاطرنشان کرد هر گونه تجزیه افغانستان برای منطقه پیامد منفی در پی خواهد داشت.

کابلوف، شنبه 12 جوزا (خرداد)، در گفت‌وگو با «روسیه 24» گفت مسکو معتقد است که طالبان کنترل افغانستان را در دست دارد و این برای مسکو مهم است.

او تاکید کرد «هرگونه تجزیه افغانستان بیش‌ترین پیامد منفی را برای سراسر منطقه خواهد داشت.»

کابلوف اضافه کرد با این‌که روسیه به‌منظور حذف نام طالبان از فهرست گروه‌های تروریستی گام برداشته ، اما صحبت در این مورد هنوز زود است.

او همچنین درمورد حضور «داعش خراسان» در افغانستان مدعی شد که در زمان حضور ایالات متحده در خاک أفغانستان شمار افراد این گروه به 10 تا 12 هزار نفر می‌رسید اما اکنون این رقم به حدود سه هزار نفر رسیده است.

به گفته کابلوف، «داعش خراسان» از حمایت مالی خارجی برخوردار است و طالبان نمی‌تواند آن‌ها را ریشه‌کن کند.

پیش‌تر ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، در یک نشست خبری در تاشکند، پایتخت ازبکستان، برقراری روابط با طالبان را گامی ضروری خواند.

اظهارات مقامات ارشد کرملین، از جمله ولادیمیر پوتین و سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه مبنی بر لزوم برقراری روابط با طالبان و حذف این گروه از فهرست سازمان‌های تروریستی واکنش‌های گسترده‌ای به‌دنبال داشته است.

کاخ سفید در واکنش به اظهارات وزیر خارجه روسیه اعلام کرد که خروج طالبان از فهرست گروه‌های تروریستی، پیامی «وحشتناک» به‌دنبال دارد.

سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید گفت: «ما در موقعیتی نیستیم و نخواهیم بود که طالبان را به عنوان حکومت رسمی افغانستان به رسمیت بشناسیم و روسیه نیز در این موقعیت نیست.»

«شورای مقاومت برای نجات افغانستان» که متشکل از شمار زیادی از سیاستمداران پیشین افغان است، پنج‌شنبه 10 جوزا ، با انتشار بیانیه‌ای نوشته است: «طالبان در حال حاضر میزبان 22 گروه تروریستی است که امنیت منطقه و‌ جهان را با خطر مواجه کرده‌اند‌ و روسیه باید منافعش را متمرکز بر محور مردم افغانستان کند نه تعامل با یک گروه افراطی غیرمسئول.»

از سوی دیگر، طالبان روز چهارشنبه نهم جوزا با انتشار اعلامیه‌ای، ضمن استقبال از اظهارات اخیر مقامات بلند‌پایه روسی به‌منظور حذف طالبان از فهرست گروه‌های تروریستی، اعلام کرد که این گروه برای گسترش و استحکام روابط با مسکو «عزم جدی سیاسی» دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید